Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Η ΓΕΚ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ18 2023](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F07%2FANTONATOS.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=0dcb31f2)
![Η ΓΕΚ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ18 2023](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F07%2FANTONATOS.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=98d97426)
Η ΓΕΚ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ18 2023
Με συμμετοχή που ξεπέρασε κάθε προηγούμενο (πάνω από 1.500 αθλητές και αθλήτριες) και με απόλυτη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 1 και 2 Ιουλίου στην Πάτρα το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Στίβου Κ18 2023.
Ο κόσμος που βρέθηκε στο Παμπελοποννησιάκο στάδιο είχε την ευκαιρία να απολαύσει έντονο συναγωνισμό και σπουδαίες επιδόσεις.
Η Γυμναστική Εταιρεία Κεφαλληνίας συμμετείχε στους αγώνες με 13 αθλητές και αθλήτριες, οι οποίοι έδωσαν το καλύτερό τους εαυτό φέρνοντας 35 βαθμούς στον σύλλογό μας. Πρόκειται για την καλύτερη εμφάνιση της ΓΕΚ σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18, το οποίο κατά κοινή ομολογία είναι το δυσκολότερο από όσα διοργανώνει κάθε χρόνο ο ΣΕΓΑΣ.
Κορυφαίος όλων ήταν ο Δημήτρης Αντωνατος που κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία με επίδοση 19.94μ (ατομικό ρεκόρ στον ανοιχτό στίβο) και έγινε πρωταθλητής Ελλάδας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στην κατηγορία Κ18. Μεγάλη εμφάνιση στο άλμα σε ύψος πραγματοποίησε ο Χάρης Αλιβιζατος που παρότι ανήκει στην μικρότερη ηλικιακή κατηγορία των κάτω των 16 ετών κατάφερε να πάρει την 7η θέση με επίδοση 1.90.
Στους δρόμους ταχύτητας η μεγαλύτερη επιτυχία ήρθε από τη σκυταλοδρομία 4Χ100 γυναικών. Η ομάδα της ΓΕΚ την οποία αποτελούσαν οι Δέσποινα Λουκάτου, Κατερίνα Πυλαρινού, Αλίκη Σταματελάτου και Φωτεινή Παπαναστασάτου πήρε την 7η θέση με νέο ρεκόρ Κεφαλονιάς 49.75.
Η Δέσποινα Λουκατου τερμάτισε 10η στον τελικό των 100μ με 12.61, έχοντας όμως κάνει μια μεγάλη κούρσα με χρόνο 11.42 στον πρωινό προκριματικό, όπου έσπασε και το ρεκόρ Κεφαλονιάς. Η Φωτεινή Παπαναστασατου κατάφερε και αυτή να προκριθεί στον τελικό των 100μ με 11.67, όπου κατετάγη 16η με επίδοση 12.98.
Ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών της ΓΕΚ:
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2023/07/πινακας-στιβο.jpg)
ΑΘΛΗΤΙΚΑ
Μήτογλου για την Τελετή έναρξης: «Από την αρχή θέλαμε όλοι να είμαστε εκεί είναι τεράστια τιμή»
ΠΑΟΚ: Τα πλάνα του Ραζβάν Λουτσέσκου για το πρώτο παιχνίδι για το Champions League
Νίκος Γκάλης: Η ζωή και η αθλητική του πορεία
9 ος στην Ευρώπη ο Χάρης Αλιβιζάτος
Ελ Καμπί: «Ο Ολυμπιακός είναι η οικογένειά μας, θέλουμε να καταφέρουμε κάτι καλό φέτος για τα 100 χρόνια»
Το σήκωσαν ο Βαγγέλης Σιδέρης και ο Adiol Kola
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)