Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Τσάμπιονς Λιγκ: Στο Μιλάνο κόβεται απόψε το πρώτο εισιτήριο τελικού](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F05%2F%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=25bf1911)
![Τσάμπιονς Λιγκ: Στο Μιλάνο κόβεται απόψε το πρώτο εισιτήριο τελικού](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F05%2F%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=4e051498)
Τσάμπιονς Λιγκ: Στο Μιλάνο κόβεται απόψε το πρώτο εισιτήριο τελικού
Με μεγάλο φαβορί την τυπικά γηπεδούχο Ιντερ για την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ διεξάγεται απόψε η ρεβάνς του ντέρμπι του Μιλάνου, καθώς η Μίλαν οφείλει να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 από τον πρώτο αγώνα.
Η Ιντερ έχει το προβάδισμα του 2-0 από το πρώτο ματς με τη Μίλαν και σήμερα θα κληθεί να το υπερασπιστεί.
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2023/05/ιντερ-1.jpg)
Με μεγάλο φαβορί την τυπικά γηπεδούχο Ιντερ για την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ διεξάγεται απόψε η ρεβάνς του ντέρμπι του Μιλάνου, καθώς η Μίλαν οφείλει να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 από τον πρώτο αγώνα πριν από έξι βράδια στο ίδιο γήπεδο, αν και το κλίμα είναι βαρύ μετά την ήττα και στο πρωτάθλημα από τη Σπέτσια με 2-0.
Το «Τζουζέπε Μεάτσα» αναμένεται να ζήσει άλλη μια μεγάλη βραδιά στο αποψινό «Ντέρμπι ντελά Μαντονίνα», μόνο που οι αγώνες αυτοί στην Ιταλία αποκαλούνται Euroderby εξαιτίας της ευρωπαϊκής τους διάστασης.
Η Ιντερ, καλύτερη εν γένει στη φετινή σεζόν και σαφώς ανώτερη ιδίως στο α΄ ημίχρονο του πρώτου αγώνα, μπαίνει με άνεση στο ματς γνωρίζοντας ότι είναι η Μίλαν που θα πρέπει να κάνει παιχνίδι και να αφήσει κενούς χώρους, τους οποίους παίκτες όπως ο Χένριχ Μχιταριάν και ο Ρομέλου Λουκάκου μπορούν να εκμεταλλευθούν στο έπακρο.
«Πάμε για την ανατροπή, θέλουμε να πάμε στον τελικό», τόνισε ο τεχνικός της Μίλαν, Στέφανο Πιόλι, ο οποίος επιφυλάχθηκε για την ετοιμότητα και παρουσία του Ραφαέλ Λεάο στην αρχική ενδεκάδα. «Αν νιώθει καλά θα παίξει», δήλωσε ο Ιταλός τεχνικός στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου.
Από την πλευρά της, η Ιντερ προσβλέπει και σε μια τεράστια οικονομική ένεση της τάξης των 12 εκατ. ευρώ από τα εισιτήρια του αγώνα, ενώ ούτε λίγο ούτε πολύ 500.000 φίλαθλοι έστειλαν ηλεκτρονική αίτηση για ένα «μαγικό χαρτάκι» του αποψινού ματς.
ΑΘΛΗΤΙΚΑ
Μήτογλου για την Τελετή έναρξης: «Από την αρχή θέλαμε όλοι να είμαστε εκεί είναι τεράστια τιμή»
ΠΑΟΚ: Τα πλάνα του Ραζβάν Λουτσέσκου για το πρώτο παιχνίδι για το Champions League
Νίκος Γκάλης: Η ζωή και η αθλητική του πορεία
9 ος στην Ευρώπη ο Χάρης Αλιβιζάτος
Ελ Καμπί: «Ο Ολυμπιακός είναι η οικογένειά μας, θέλουμε να καταφέρουμε κάτι καλό φέτος για τα 100 χρόνια»
Το σήκωσαν ο Βαγγέλης Σιδέρης και ο Adiol Kola
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)