Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Εκδήλωση στο Κούταβο για την Ευρωπαϊκή ημέρα Πάρκων 2024](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2F%CE%91%CF%86%CE%AF%CF%83%CE%B1-%CE%95%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%97%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%82-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BA%CF%8E%CE%BD.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=40acad86)
![Εκδήλωση στο Κούταβο για την Ευρωπαϊκή ημέρα Πάρκων 2024](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2F%CE%91%CF%86%CE%AF%CF%83%CE%B1-%CE%95%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%97%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%82-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BA%CF%8E%CE%BD.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=3de2fd2e)
Εκδήλωση στο Κούταβο για την Ευρωπαϊκή ημέρα Πάρκων 2024
Το Παράρτημα Αργοστολίου του Οργανισμού Φυσικού Περιβάλλοντος & Κλιματικής Αλλαγής και το Γεωπάρκο Κεφαλονιάς-Ιθάκης ανταποκρινόμενο στο κάλεσμα της Πανευρωπαϊκής Οργάνωσης EUROPARC διοργανώνει την Κυριακή 19 Μαΐου 2024 μεταξύ 10.00 και 13.00 σε συνεργασία με την εταιρεία Koutavos Lagoon Activities δωρεάν βαρκάδα στην λιμνοθάλασσα του Κούταβου, περιβαλλοντικά παιχνίδια και ορνιθοπαρατήρηση, εορτάζοντας την Πανευρωπαϊκή Ημέρα Εθνικών Πάρκων 2024 με σημείο συνάντησης στα βαρκάκια στο Κούταβο δίπλα στην γέφυρα De Bosset.
Η εκδήλωση με τίτλο «Ψηφίζουμε για την Φύση» περιλαμβάνει βόλτα με ηλεκτρικά βαρκάκια και ποδήλατα μια ευγενική χορηγία της εταιρείας Κούταβος Lagoon Activities όπου οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να παρατηρήσουν θαλάσσιες χελώνες της λιμνοθάλασσας, παρατήρηση πουλιών με τηλεσκόπιο και κιάλια, όπου μικροί και μεγάλοι, θα έχουν τη δυνατότητα να παρατηρήσουν κάποια από τα πουλιά του Κουτάβου όπως κορμοράνους, γλάρους, φαλαρίδες, κ.ά. και με τη βοήθεια του προσωπικού του Παραρτήματος Αργοστολίου του ΟΦΥΠΕΚΑ να διακρίνουν τα κύρια γνωρίσματά τους και περιβαλλοντικά παιχνίδια, όπου τα παιδιά θα έχουν τη δυνατότητα να κατασκευάσουν μάσκες πουλιών και να ζωγραφίσουν διαφορετικά είδη πουλιών της λιμνοθάλασσας και του άλσους. Μέσα από τα περιβαλλοντικά παιχνίδια, τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να μάθουν για τα μεταναστευτικά πουλιά και τη λιμνοθάλασσα του Κουτάβου.
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Ορνιθοπαρατήρηση.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/ζωγραφική.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Αφίσα-Ευρωπαϊκής-Ημέρας-Παρκών-1024x724.png)
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
Συναυλία της Φιλαρμονικής Δήμου Αργοστολίου «Διονύσιος Λαυράγκας» στον κήπο Νάπιερ
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)