Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Λύκειο Ελληνίδων Παράρτημα Αργοστολίου: Λαζαρικά έθιμα και κατασκευές [27.04.2024]
Σήμερα το πρωί ημέρα Σάββατο του Λαζάρου πραγματοποιήθηκε μια εξαιρετική δράση από το Λύκειο των Ελληνίδων Παράρτημα Αργοστολίου στην αίθουσα Αντίοχου Ευαγγελάτου στο Δημοτικό θέατρο Αργοστολίου «Ο Κέφαλος».
Μικροί και μεγάλοι παρευρέθηκαν εκεί δημιουργώντας κατασκευές, τα γνωστά «Λαζαράκια», στόλισαν τον σταυρό του Λαζάρου και τα παιδιά ερμήνευσαν τα Λαζαρικά κάλαντα.
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε περιφορά του σταυρού και ειπώθηκαν σε σημεία του Λιθοστρώτου τα λαζαρικά κάλαντα.
Συγχαρητήρια γι΄ αυτή την θαυμάσια δράση που έχει ως σκοπό να μην εξαγνιστούν τα ήθη και τα έθιμα του Πάσχα.
Ο φακός του kefalonitis βρέθηκε εκεί και σας παρουσιάζει φωτογραφικό υλικό και αποσπάσματα.
Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των πρωτότυπων άρθρων του kefalonitis σε άλλες ιστοσελίδες αποκλειστικά μέχρι του 50% του υλικού του άρθρου (κείμενο και φωτογραφίες), αναφορά πηγής, καθώς LINK ανακατεύθυνσης στο πρωτότυπο άρθρο.
Επιτρέπεται η αναδημοσίευση φωτογραφιών από την σελίδα του kefalonitis για προσωπική χρήση (social media) αποκλειστικά χωρίς την αφαίρεση του λογότυπου του kefalonitis. Σε περίπτωση που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε κάποια φωτογραφία χωρίς λογότυπο, μπορείτε να επικοινωνήσετε στο info@kefalonitis.com.