Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Παράσταση «Σμύρνη 1922: Το Παρίσι του Λεβάντε» στον Αύλειο χώρο ΞΕΝΙΑ](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F07%2F17-7-2022-%CE%A3%CE%9C%CE%A5%CE%A1%CE%9D%CE%97-%CE%A4%CE%9F-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%99-%CE%A4%CE%9F%CE%A5-%CE%9B%CE%95%CE%92%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%95-%CE%91%CE%A1%CE%93%CE%9F%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9B%CE%99-02-scaled.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=bb2791b6)
![Παράσταση «Σμύρνη 1922: Το Παρίσι του Λεβάντε» στον Αύλειο χώρο ΞΕΝΙΑ](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F07%2F17-7-2022-%CE%A3%CE%9C%CE%A5%CE%A1%CE%9D%CE%97-%CE%A4%CE%9F-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%99-%CE%A4%CE%9F%CE%A5-%CE%9B%CE%95%CE%92%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%95-%CE%91%CE%A1%CE%93%CE%9F%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9B%CE%99-02-scaled.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=1e3819b9)
Παράσταση «Σμύρνη 1922: Το Παρίσι του Λεβάντε» στον Αύλειο χώρο ΞΕΝΙΑ
Στα πλαίσια των εκδηλώσεων «Πολιτιστικό Καλοκαίρι 2022» και με αφορμή την επέτειο των 100 χρόνων από την Μικρασιατική καταστροφή, ο Δήμος Αργοστολίου και η ΠΕΔΙΝ σας προσκαλούν την ΚΥΡΙΑΚΗ 17 ΙΟΥΛΙΟΥ στον Αύλειο χώρο ΞΕΝΙΑ στις 9.00μμ, με ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟ, στην επετειακή
παράσταση:
«Σμύρνη 1922: Το Παρίσι του Λεβάντε»
100 χρόνια από τον ξεριζωμό
Η παράσταση που μας παρουσιάζει η μουσικοσυνθέτης Ζωή Τηγανούρια μέσα από τις συνθέσεις της και αφηγηματικά κείμενα, είναι τα πολυαγαπημένα μικρασιάτικα τραγούδια, συνδυασμένα με τα τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη, που έχει γράψει για την μικρασιατική καταστροφή, καθώς και τα γεγονότα πριν και μετά από αυτή, μιας και είναι κομμάτι της ιδίας ιστορίας.
Ο Μίκης μελοποίησε στίχους από μεγάλους Έλληνες ποιητές, λογοτέχνες, θεατρικούς συγγραφείς (Ελύτης, Σεφέρης, Καμπανέλης, Γκανάς, κ.ά.) με αναφορές εκτός των άλλων και στην γενέτειρα της μητέρας του τη Σμύρνη.
Έχοντας αυτό ως βάση, η συνθέτης επέλεξε να συνδυάσει «το Παρίσι του Λεβάντε» (όπως λεγόταν η Σμύρνη μιας κι υπήρξε ένα ειρηνικό «χωνευτήρι» Πολιτισμών) με το «Παρίσι» της Edith Piaf (η οποία ερμήνευσε κομμάτια του συνθέτη), το φρικτό στρατόπεδο συγκέντρωσης Μαουτχάουζεν και τέλος το
πανανθρώπινο συναίσθημα, που στο τέλος υπερνικά όλες τις κακουχίες και δεν είναι άλλο από «τον Έρωτα».
Στη παράσταση γίνονται αναφορές με μοντέρνες διασκευές για ακορντεόν και με απόλυτο σεβασμό, στους εξής κύκλους τραγουδιών του Μίκη: στο «Ασίκικο Πουλάκι», στη «Γειτονιά Των Αγγέλων» στο συγκλονιστικό έργο η «Μπαλάντα του Μαουτχάουζεν» και στα τραγούδια του που ερμήνευσε η θρυλική Edith Piaf για την γαλλική ταινία «Οι εραστές του Τερουέλ» όπως η «Όμορφη Πόλη» ή
το ομότιτλο βαλς.
Ταυτόχρονα η Ζωή Τηγανούρια παρουσιάζει δικές της συνθέσεις! Ένα από τα τραγούδια που έχει γράψει και που πρωτοστατεί στη συναυλία είναι αυτό με τίτλο «Αρχιέλληνας Μίκης Πατέρας» σε στίχους του ποιητή Δημήτρη Ιατρόπουλου το οποίο ερμηνεύει ο Νίκος Θεοδωράκης και είναι αφιερωμένο στην μνήμη του Μίκη.
Φυσικά δεν λείπουν τα γνωστά πολύ-αγαπημένα παραδοσιακά μικρασιάτικα ακούσματα όπως μια «Σμυρνιά στο παραθύρι». Έκπληξη αποτελεί η συμμετοχή της 9χρονης Βαλεντίνας Γενεράλη η οποία ερμηνεύει το Παραδοσιακό Μικρασιάτικο παιδικό τραγούδι «Ντίλι Ντίλι»..!
Συντελεστές:
Ακορντεόν/ενορχηστρώσεις: Ζωή Τηγανούρια
Ερμηνεία: Νίκος Θεοδωράκης
Ερμηνεία & αφήγηση: Θανάσης Βούτσας
Συμμετέχει (η 9χρονη) Βαλεντίνα Γενεράλη
Βιολί: Βασίλης Κατσούλης
Λαούτο/κιθάρα: Θεοδόσης Συκιώτης
Τύμπανα/κρουστά: Στέλιος Γενεράλης
Μπάσο: Γιάννης Γρηγορίου
Σκηνοθεσία: Μάνος Αντωνίου
Τμήμα Πολιτισμού Δήμου Αργοστολίου
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/07/17-7-2022-ΣΜΥΡΝΗ-ΤΟ-ΠΑΡΙΣΙ-ΤΟΥ-ΛΕΒΑΝΤΕ-ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ-02-724x1024.jpg)
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
Συναυλία της Φιλαρμονικής Δήμου Αργοστολίου «Διονύσιος Λαυράγκας» στον κήπο Νάπιερ
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)