Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Παρακολουθήσαμε την εξαιρετική παράσταση «Πρόσφυγες του 1922 στην Κεφαλονιά και στην Ιθάκη» (φωτογραφίες και βίντεο)](/wp-content/themes/yootheme/cache/63/SN404100-63e19d2b.jpeg)
![Παρακολουθήσαμε την εξαιρετική παράσταση «Πρόσφυγες του 1922 στην Κεφαλονιά και στην Ιθάκη» (φωτογραφίες και βίντεο)](/wp-content/themes/yootheme/cache/60/SN404100-601aefcd.jpeg)
Παρακολουθήσαμε την εξαιρετική παράσταση «Πρόσφυγες του 1922 στην Κεφαλονιά και στην Ιθάκη» (φωτογραφίες και βίντεο)
Μια εξαιρετική αφιερωματική παράσταση πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τετάρτης 10 Αυγούστου στον Αύλειο χώρο του Ξενία, από τον Θεατρικό Οργανισμό Στιγμή σε σκηνοθεσία του Γιάννη Αναστασάκη.
Μέσα από αφηγήσεις, παρουσιάστηκε αρχειακό υλικό από την υποδοχή και την ενσωμάτωση των προσφύγων στα Ιόνια νησιά. Πέντε Κεφαλονίτες στην σκηνή κατάφεραν να συγκινήσουν όσους παρακολούθησαν την παράσταση με τις ερμηνείες τους, τις μουσικές τους αλλά και τα αφηγήματα τους.
Οι ηθοποιοί Αμαλία Αρσένη, Κυριάκος Μαρκάτος Μαρία Τσιμά, και οι μουσικοί Κώστας Χαριτάτος και Γιάννης Δάφνος μετέδωσαν στο κοινό με τον καλύτερο τρόπο την ζωή των προσφύγων, ενώ έθιξαν και πολλά κοινωνικά ζητήματα που δεν άλλαξαν από το 1922 ως και σήμερα το 2022.
Ο σκηνοθέτης της παράστασης Γιάννης Αναστασάκης, σε αναφορά του σχετικά με το έργο, τονίζει: «Χωρίς θλίψη, αλλά με τη διάθεση να μεταδώσουμε το κλίμα της εποχής και μαζί να επανακαθορίσουμε την έννοια του «πρόσφυγα». Γιατί η Προσφυγιά δεν είναι ένα στιγμιαίο γεγονός στην παγκόσμια ιστορία».
Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές για αυτή την υψίστης σημασίας παράσταση!
Ο φακός του Kefalonitis βρέθηκε στη παράσταση και σας προσφέρει φωτογραφικό υλικό
και βίντεο με αποσπάσματα.
Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των πρωτότυπων άρθρων του kefalonitis σε άλλες ιστοσελίδες αποκλειστικά μέχρι του 50% του υλικού του άρθρου (κείμενο και φωτογραφίες), αναφορά πηγής, καθώς LINK ανακατεύθυνσης στο πρωτότυπο άρθρο (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ).
Επιτρέπεται η αναδημοσίευση φωτογραφιών από την σελίδα του kefalonitis για προσωπική χρήση (social media) αποκλειστικά χωρίς την αφαίρεση του λογότυπου του kefalonitis. Σε περίπτωση που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε κάποια φωτογραφία χωρίς λογότυπο, μπορείτε να επικοινωνήσετε στο info@kefalonitis.com
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)