Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Παρουσίαση βιβλίου «Το τυραννοσαυράκι που δεν διάβαζε καλά» του Πέτρου Αντύπα @Κέφαλος [12.05.2024]](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FS7409286.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=a3a8c8cc)
![Παρουσίαση βιβλίου «Το τυραννοσαυράκι που δεν διάβαζε καλά» του Πέτρου Αντύπα @Κέφαλος [12.05.2024]](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FS7409286.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=5b5fdec2)
Παρουσίαση βιβλίου «Το τυραννοσαυράκι που δεν διάβαζε καλά» του Πέτρου Αντύπα @Κέφαλος [12.05.2024]
Μια σπουδαία εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Δημοτικό Θέατρο Αργοστολίου «Ο Κέφαλος» προσφέροντας ένα εξαιρετικό φόρο τιμής στη δύναμη της ανθρώπινης αντοχής και δημιουργικότητας, συγκεκριμένα του Πέτρου Αντύπα, τον μικρό συγγραφέα του βιβλίου «Το τυραννοσαυράκι που δεν διάβαζε καλά» (εικονογραφημένο από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Μακρυώτικων Κεφαλονιάς).
Με δυσκολίες στην ανάγνωση και τη γραφή, αυτό το παιδί ανέδειξε τη δύναμη της αποφασιστικότητας και της δημιουργικότητας. Έτσι μας υπενθύμισε ότι κάθε φωνή μετράει και κάθε πρόκληση μπορεί να γίνει ευκαιρία για ανάπτυξη και εμπλουτισμό.
Το κοινό παρευρέθηκε σε μια εκδήλωση γεμάτη αγάπη και συμπαράσταση, με πρόσωπα της εκπαίδευσης και του Δήμου Σάμης να μοιράζονται τις σκέψεις τους για τη σημασία της διαφορετικότητας και της στήριξης στο εκπαιδευτικό περιβάλλον.
Παιδιά ερμήνευσαν τραγούδια που αντικατοπτρίζουν τη δύναμη της αντοχής και της ελπίδας, προσφέροντας μια ιδιαίτερη συναισθηματική στιγμή σε όλους τους παρευρισκόμενους.
Τα έσοδα από τις πωλήσεις του βιβλίου που αντιστοιχούν στα συγγραφικά δικαιώματα
θα διατεθούν σε οικογένειες παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες σε Κεφαλονιά και Ιθάκη.
Ο φακός του kefalonitis βρέθηκε εκεί και σας παρουσιάζει φωτογραφικό υλικό και αποσπάσματα.
Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των πρωτότυπων άρθρων του kefalonitis σε άλλες ιστοσελίδες αποκλειστικά μέχρι του 50% του υλικού του άρθρου (κείμενο και φωτογραφίες), αναφορά πηγής, καθώς LINK ανακατεύθυνσης στο πρωτότυπο άρθρο.
Επιτρέπεται η αναδημοσίευση φωτογραφιών από την σελίδα του kefalonitis για προσωπική χρήση (social media) αποκλειστικά χωρίς την αφαίρεση του λογότυπου του kefalonitis. Σε περίπτωση που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε κάποια φωτογραφία χωρίς λογότυπο, μπορείτε να επικοινωνήσετε στο info@kefalonitis.com.
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
Συναυλία της Φιλαρμονικής Δήμου Αργοστολίου «Διονύσιος Λαυράγκας» στον κήπο Νάπιερ
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)