Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Σήμερα η πρώτη από τις δυο εκδηλώσεις προς τιμήν της Παγκόσμιας Ημέρας Πιάνου στην Φιλαρμονική Σχολή Κεφαλληνίας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F03%2F%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-2024-03-29-183318.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=5ae140ff)
![Σήμερα η πρώτη από τις δυο εκδηλώσεις προς τιμήν της Παγκόσμιας Ημέρας Πιάνου στην Φιλαρμονική Σχολή Κεφαλληνίας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F03%2F%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-2024-03-29-183318.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=916d7f1a)
Σήμερα η πρώτη από τις δυο εκδηλώσεις προς τιμήν της Παγκόσμιας Ημέρας Πιάνου στην Φιλαρμονική Σχολή Κεφαλληνίας
Tο πιάνο, παρόλο που το βιολί ονομάζεται ως ο βασιλιάς των οργάνων, για τους περισσότερους είναι συνώνυμο με την μουσική. Το πιάνο είναι η ίδια η μουσική και κατέχει την πρώτη θέση στη σύνθεση έργων, κυριαρχεί στην παγκόσμια μουσική φιλολογία. Από τον 18ο αιώνα και το πρώτο πιάνο, που κατασκευάστηκε από τον Ιταλό Bartolomeo Cristofori di Francescο, μέχρι σήμερα, αυτό το ασπρόμαυρο «εργοστάσιο» παραγωγής ήχου, αποτελεί την πιο γνώριμη φωνή, την ποιο οικεία εικόνα, τον καλύτερο δάσκαλο και τον ιδανικό ομιλητή.
Το πιάνο έχει 88 άσπρα και μαύρα πλήκτρα. Η διεθνής κοινότητα, θέλοντας να τιμήσει αυτό το μαγικό μουσικό όργανο, όρισε την 88η ημέρα του χρόνου, την 29η Μαρτίου ως την Παγκόσμια Ημέρα Πιάνου.
Στην Φιλαρμονική Σχολή Κεφαλληνίας, θα τιμήσουμε το πιάνο συμμετέχοντας στον Παγκόσμιο Εορτασμό, 29 & 30 Μαρτίου 2024.
Το βράδυ της 29ης Μαρτίου σπουδαστές των τάξεων πιάνου θα παρουσιάσουν έργα για πιάνο από διαφορετικές εποχές.
Ο καλλιτεχνικός Διευθυντής Φίλιππος Τσαλαχούρης θα προλογίσει τη συναυλία με θέμα την ιστορία της κατασκευής, της εξέλιξης και της αξιοποίησης του πιάνου.
Το Σάββατο 30 Μαρτίου η διακεκριμένη πιανίστα Θεοδοσία Ντόκου θα δώσει ρεσιτάλ πιάνου με έργα Beethoven, Chopin & Liszt, τρεις από τους μεγαλύτερους συνθέτες όλων των εποχών όπου το πιάνο κατέχει μεγάλο μέρος του έργου αποτελώντας σημείο αναφοράς για την εξέλιξη της μουσικής γενικότερα.
Και οι δύο εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στην Αίθουσα Συναυλιών της Φιλαρμονικής στις 20.30 με ελεύθερη είσοδο.
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
Συναυλία της Φιλαρμονικής Δήμου Αργοστολίου «Διονύσιος Λαυράγκας» στον κήπο Νάπιερ
Εικαστική Έκθεση στον Θαλασσόμυλο by Jeannie K
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)