Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![«PERFORMANCE ΤΗΣ PASCALE WEBER» στον κήπο της σύγχρονης πινακοθήκης Villa Ροδόπη στο Ροδόπη](/wp-content/themes/yootheme/cache/92/E%CE%99%CE%A3%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A3-%CE%9A%CE%97%CE%A0%CE%9F%CE%A5-%CE%A4%CE%97%CE%A3-VILLA-%CE%A1%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A0%CE%97-ART-92cdf6e7.jpeg)
![«PERFORMANCE ΤΗΣ PASCALE WEBER» στον κήπο της σύγχρονης πινακοθήκης Villa Ροδόπη στο Ροδόπη](/wp-content/themes/yootheme/cache/91/E%CE%99%CE%A3%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A3-%CE%9A%CE%97%CE%A0%CE%9F%CE%A5-%CE%A4%CE%97%CE%A3-VILLA-%CE%A1%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A0%CE%97-ART-91368401.jpeg)
«PERFORMANCE ΤΗΣ PASCALE WEBER» στον κήπο της σύγχρονης πινακοθήκης Villa Ροδόπη στο Ροδόπη
Η έναρξη των πολιτιστικών εκδηλώσεων στη Σύγχρονη Πινακοθήκη εκδηλώσεων, με αφορμή την επέτειο των 50 χρόνων δημιουργίας του ζωγράφου, λογοτέχνη, performer, θεωρητικού τέχνης Κώστα Ευαγγελάτου (1973-2023) θα γίνει την Τρίτη 11 Ιουλίου, ώρα 8 μ.μ. στη “ΜΩΒ ΣΚΗΝΗ” και τον κήπο της Villa Ροδόπη, Μαντζαβίνου 8, έναντι Mega, Αργοστόλι, με την performance “Cannibal Ritual” από την καθηγήτρια του πανεπιστημίου Paris 1 Panthéon-Sorbonne.Pascale Weber.
Η Pascale Weber είναι Γαλλίδα καλλιτέχνης της performance με έδρα το Παρίσι και μέλος της ομάδας Hantu (www.hantu.fr).
Το έργο της επικεντρώνεται στη σχέση μας με τον φυτικό κόσμο. Η προσέγγισή της βασίζεται στην πολιτισμική ανθρωπολογία και τη μυθοπλασία. Χρησιμοποιώντας φανταστικές αφηγήσεις, συνδέει ελεύθερα πρακτικές από διαφορετικές εποχές και τόπους με λαϊκούς και ιερούς πολιτισμούς. Για την ίδια, ο καλλιτέχνης έχει μια πολύ ισχυρή σχέση με την τελετουργία και την παράδοση, την οποία υπερασπίζεται και καταγγέλλει προκειμένου να την ανανεώσει. Ο καλλιτέχνης είναι αυτός που τρέφει τη συλλογική φαντασία και σχεδιάζει συμβολικά εργαλεία, ώστε να μπορούμε να φανταστούμε έναν απρόβλεπτο, διαρκώς μεταβαλλόμενο κόσμο. Η Pascale Weber έχει παρουσιάσει το έργο της σε πολλές χώρες, στην Ευρώπη, τη Λατινική Αμερική, τη Βόρεια Αμερική και την Ασία. Διδάσκει επίσης ως καθηγήτρια στην Ecole des Arts της Σορβόνης.
VILLA “ΡΟΔΟΠΗ” ART
COSTAS EVANGELATOS
ARGOSTOLI, KEFALONIA, GR.
www.rodopicollection.blogspot.com
Είσοδος Ελεύθερη
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2023/07/PASCALΕ-WEBER-PERFORMANCE-ART-1024x768.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2023/07/VILLA-RODOPI-ART-GARDEN-ARGOSTOLI-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2023/07/EΙΣΟΔΟΣ-ΚΗΠΟΥ-ΤΗΣ-VILLA-ΡΟΔΟΠΗ-ART-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2023/07/Affiche-finale-1.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2023/07/ΚΩΣΤΑΣ-ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ-ΠΑΣΚΑΛ-ΓΟΥΕΜΠΕΡ-ΣΤΟ-ΛΙΘΟΣΤΡΩΤΟ-ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ-2023-1024x814.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2023/07/PASCALE-WEBER-ΚΗΠΟΙ-ΕΝ-ΚΙΝΗΣΕΙ.jpg)
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)