Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![SARISTRA 2024 Music & Arts Festival: To πρωτοποριακό φεστιβάλ της Κεφαλονιάς επιστρέφει στο μαγικό χωριό](/wp-content/themes/yootheme/cache/a5/images-2-a5da38d9.jpeg)
![SARISTRA 2024 Music & Arts Festival: To πρωτοποριακό φεστιβάλ της Κεφαλονιάς επιστρέφει στο μαγικό χωριό](/wp-content/themes/yootheme/cache/a6/images-2-a6214a3f.jpeg)
SARISTRA 2024 Music & Arts Festival: To πρωτοποριακό φεστιβάλ της Κεφαλονιάς επιστρέφει στο μαγικό χωριό
Παρασκευή 26, Σάββατο 27 και Κυριακή 28 Ιουλίου
Παλιά Βλαχάτα, Σάμη, Κεφαλονιά
Line – Up:
AMKA, APE MAN APE, DEGEAR0001, ECHO CANYON, EDDIE DARK, GXHAN X STOLOU, JANMAHAT BOOOOI, KEFALAIO 24, KOSTADIS, LARRY GUS x MICHALIS SIGANIDIS, LIP FORENSICS, MY WET CALVIN, PAPI THE DOG TV, RCRENDER, SENSITIVE CONTENT, SISSI RADA, TURBOFLOW3000, TURBO TEETH, THE STEAMS, VIKKIE X BLK CLD, 33 LOVERS
(περισσότερα ονόματα θα ανακοινωθούν σύντομα)
+ Εικαστικά, προβολές, workshops, συζητήσεις, yoga, φαγητό, wine bar, cocktail
Το πρωτοποριακό φεστιβάλ της Κεφαλονιάς μετά από διάλειμμα ενός χρόνου επιστρέφει φέτος τον Ιούλιο πιο ώριμο και “προοδευτικό” από ποτέ, με ένα εντυπωσιακό line-up καλύπτοντας ένα μεγάλο φάσμα της μουσικής καλλιτεχνικής δημιουργίας από την indie και την τέκνο μεχρι τη τζαζ και τη ραπ, καθώς και με ένα πιο εμπλουτισμένο εικαστικό πρόγραμμα.
Πριν δώδεκα χρόνια, τα Παλιά Βλαχάτα, ένα εγκαταλελειμμένο χωριό, στη Σάμη της Κεφαλονιάς που καταστράφηκε από τον σεισμό του 1953, είδε τον χρόνο και πάλι να κυλά όταν το Saristra βρήκε εκεί το σπίτι του και άρχισε να ανοίγει τις πόρτες σε φίλους και επισκέπτες, κάθε χρόνο στην καρδιά του καλοκαιριού. Μια μοναδική βιωματική εμπειρία με μουσική, εκθέσεις, προβολές, workshops και πολλές ακόμα παράλληλες δράσεις που δημιουργούν ένα συναρπαστικό μουσικό και καλλιτεχνικό σύμπαν. Το σκηνικό, μοναδικό: περιδιαβαίνοντας κανείς τα δαιδαλώδη χωμάτινα δρομάκια, συναντά μισογκρεμισμένα κτίρια (κατοικίες, το σχολείο, το καφενείο, την εκκλησία του χωριού), παλιές στέρνες, υπεραιωνόβιες ελιές, αγραπιδιές, ροδιές και πρόβατα αλλά και την πλατεία του παλιού χωριού που δίνει το όνομα της στο φεστιβάλ και αποτελεί το κέντρο αυτού του μεταμοντέρνου πανηγυριού.
Το Saristra έχει φιλοξενήσει στις σκηνές του τα προηγούμενα χρόνια τα σημαντικότερα ονόματα της ελληνικής εναλλακτικής σκηνής αλλά και μερικά σπουδαία διεθνή ονόματα. Οι μνήμες είναι ακόμη νωπές από τις εμφανίσεις των Beak>, το τρίο του σπουδαίου βρετανού μουσικού Geoff Barrow εκ των ιδρυτικών μελών των Portishead που φέτος το καλοκαίρι θα εμφανιστούν μαζί με τους Massive Attack στην Αθήνα, των The KVB, του τελευταίου gentleman της americana Josh T. Pearson, των ψυχεδελικών Ιαπώνων Minami Deutsch, της μεγάλης μορφής της underground σκηνής της Αμερικής Ian Svenonius, των Τούρκων new wave-άδων She Past Away, του «θρυλικού» frontman των Tuxedomoon Blaine L. Reininger κ.α.
Το φετινό Saristra επανέρχεται θριαμβευτικά με ένα διευρυμένο μουσικά line-up και αναπτύσσεται στην κεντρική Square Stage και τη μικρότερη και πιο πειραματική Goat With Gold Teeth Stage. Πιο συγκεκριμένα φέτος θα εμφανιστούν: οι AMKA με το ρυθμικό kraut punk τους, οι αυτοσχεδιαστικοί Ape Man Ape με jazz, folk, indie χαρακτήρα, ο Degear 00001 που συνδυάζει πειραματική pop με hip-hop, indietronica, chiptune και videogame music στοιχεία, οι Echo Canyon, Rcrender, Turbo Teeth, Kostadis ώς Άβολη Γραμμή που “είναι η τρέχουσα ενσάρκωση της τετραπλής ηλεκτρονικής αλληλουχίας, γνωστής ως Nitse Visita. Οι Echo Canyon, Rcrender, Turbo Teeth, Kostadis ταξιδεύουν, αποκλίνουν και συγκρούονται σε τροχιά γύρω απο εσένα”, όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν οι ίδιοι, ο Eddie Dark που “βγαινει απο την κατακόμβη και στοιχειώνει το χωριό”, οι Gxhan x Stolou με το high-energy rap/hip hop τους, ο Janmahat booooi με jazzy hip hop, οι Κεφάλαιο 24 μια από τις σημαντικότερες μπάντες της ελληνικής underground σκηνής όλων των εποχών, η experimental performance των Larry Gus και Μιχάλη Σιγανίδη, οι Lip Forensics, το ντουέτο δύο δραστήριων μελών της εναλλακτικής σκηνής της Αθήνας Zade και Ekelon, οι My Wet Calvin που θα γιορτάσουν τα 20 χρόνια από την ίδρυσή τους, οι garage-pop Papi Τhe Dog TV, το ντουέτο των Sensitive Content με post-punk/no-wave ήχο, η Sissi Rada με την άρπα και την αιθέρια φωνή της, οι εκρηκτικοί electro/punk/hip hop Turboflow3000, οι ξεσηκωτικοί psych-rock The Steams με νέο δίσκο στις αποσκευές τους, η Ελληνίδα βασίλισσα της hip-hop Vikkie μαζί με τον BLK CLD και οι 33 Lovers με indie pop, lo-fi αισθητική.
Περισσότερα ονόματα και το πλήρες πρόγραμμα θα ανακοινωθούν σύντομα.
Εισιτήρια: www.more.com/music/saristra-2024/
προπώληση: Τριήμερο early bird 33€ εώς 09.06, Τριήμερο 39€, Μονοήμερο 15€,
πόρτα: Τριήμερο 45€, Μονοήμερο 18€
Η είσοδος για παιδιά κάτω των 12 ετών είναι δωρεάν εφόσον συνοδεύονται από ενήλικα ή κηδεμόνα, καθώς και η είσοδος για ηλικίες άνω των 65.
Υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων
————————————————————————————————————————————Πρόσβαση στο Νησί
Με πλοίο:
Η Κεφαλονιά έχει 4 λιμάνια (Σάμη, Πόρος, Φισκάρδο, Πεσσάδα) που την συνδέουν με την Ηπειρωτική Ελλάδα, την Πελοπόννησο και τα νησιά του Ιονίου.
Αστακός – Σάμη (Με τα πλοία της Ionion P. Lines, www.ionionpelagos.com )
Πάτρα- Σάμη (Με τα πλοία της Levante Ferries www.levanteferries.com)
Κυλλήνη – Πόρος (Με τα πλοία της Levante Ferries www.levanteferries.com)
Νυδρί Λευκάδας – Φισκάρδο (Με τα πλοία της Ionion P. Lines, www.ionionpelagos.com)
Άγιος Νικόλαος Ζακύνθου – Πεσσάδα Κεφαλονιάς (Με τα πλοία της Ionion Pelagos, www.ionionpelagos.com)
Με ΚΤΕΛ:
Από Αθήνα και Πάτρα, συνδέονται τοπικά με όλες τις περιοχές της Κεφαλονιάςτηλ. Αθήνας 210 51 50 785
τηλ. Πάτρας 2610 623 888
τηλ. Αργοστολίου 26710 23952 και 22281
τηλ. Σάμης 26710 22024
Με αεροπλάνο:
Από την Αθήνα με καθημερινά δρομολόγια της Aegean Airlines και της Sky ExpressΔιαμονή:
Αναζητήστε ξενοδοχεία, δωμάτια και κάμπινγκ στις περιοχές Σάμη, Καραβόμυλος και Αγία Ευφημία.
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
Συναυλία της Φιλαρμονικής Δήμου Αργοστολίου «Διονύσιος Λαυράγκας» στον κήπο Νάπιερ
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)