Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Γιατί μας κάνει καλό μια κουταλιά κακάο στον καφέ;](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2Fimage-131.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=4ff77360)
![Γιατί μας κάνει καλό μια κουταλιά κακάο στον καφέ;](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2Fimage-131.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=a9d830c9)
Γιατί μας κάνει καλό μια κουταλιά κακάο στον καφέ;
Οι περισσότεροι από εμάς κάθε πρωί πραγματικά δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε χωρίς τον πρώτο καφέ της ημέρας. Βέβαια, πολλοί, μαζί κι εγώ, δεν σταματάμε σε μία κούπα. Αφού πίνουμε που πίνουμε λοιπόν, γιατί να μην τον πειράξουμε λίγο να γίνει και πιο θρεπτικός; Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να προσθέσουμε μία κουταλιά κακάο. Ναι, κακάο και θα σας εξηγήσουμε γιατί…
Αρχικά, αν ανήκετε στην κατηγορία που δεν αντέχετε τη φυσική πίκρα του σκέτου καφέ, έτσι θα τον γλυκάνετε λίγο, δίνοντάς του λίγο σοκολατένια γεύση.
![](https://www.olivemagazine.gr/wp-content/uploads/2017/07/cacao.jpg)
Πάμε τώρα στα οφέλη για την υγεία
Το κακάο σε σκόνη στον καφέ μπορεί να επιταχύνει τις λειτουργίες του μεταβολισμού μας και να μας βοηθήσει να χάσουμε πιο γρήγορα κιλά, αν κάνουμε κάποια διατροφή με αυτόν τον σκοπό.
Βάσει έρευνας του ακαδημαϊκού περιοδικού Phytotherapy Research, το κακάο περιέχει πολυφαινόλες, φυσικά αντιοξειδωτικά, τα οποία βοηθούν στη ρύθμιση του μεταβολισμού και στην αντιμετώπιση χρόνιων φλεγμονών. Τέλος, οι πολυφαινόλες που εντοπίζονται στο κακάο, μας βοηθούν στη μάχη κατά της γήρανσης, ενώ ευνοούν την καλή λειτουργία της καρδιάς.
Αν, λοιπόν η ιδέα «βάλε κακάο στον καφέ σου» δεν σας φαινόταν αρκετά ελκυστική από μόνη της, τώρα έχετε κι άλλους λόγους για να το κάνετε συνήθεια.
Στα πρακτικά
Μπορούμε να προσθέσουμε το κακάο είτε σε ζεστό είτε σε κρύο καφέ. Μόλις o καφές μας είναι έτοιμος (πριν προσθέσουμε παγάκια αν φτιάχνουμε κρύο) προσθέτουμε το κακάο και ανακατεύουμε για να λιώσει καλά.
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)