Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Εικαστικές συμμετοχές και αφιερώματα στον Λόρδο Βύρωνα στην Αθήνα και στο Αργοστόλι από τον Κώστα Ευαγγελάτο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2F%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%9F-%CE%9C%CE%97%CE%9D%CE%91.-%CE%91%CE%A0%CE%A1%CE%99%CE%9B%CE%97%CE%A3-2024-ART-EST.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=edbd4a6f)
![Εικαστικές συμμετοχές και αφιερώματα στον Λόρδο Βύρωνα στην Αθήνα και στο Αργοστόλι από τον Κώστα Ευαγγελάτο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2F%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%9F-%CE%9C%CE%97%CE%9D%CE%91.-%CE%91%CE%A0%CE%A1%CE%99%CE%9B%CE%97%CE%A3-2024-ART-EST.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=06bd59fd)
Εικαστικές συμμετοχές και αφιερώματα στον Λόρδο Βύρωνα στην Αθήνα και στο Αργοστόλι από τον Κώστα Ευαγγελάτο
ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΛΟΡΔΟ ΒΥΡΩΝΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ.
Σας εύχομαι καλό και δημιουργικό Απρίλη!
Με την είσοδο του Απρίλη και μετά μια μεγάλη περίοδο τιμητικών εκθέσεων ατομικών και ομαδικών, σημαντικών βραβεύσεων, εκδόσεων και διακρίσεων για την πενηντάχρονη πορεία μου σας ευχαριστώ εκ βαθέων για την ποικιλότροπη αναγνώριση, συμπαράσταση και συμμετοχή σας σε όλες τις εμψυχωτικές και επιτυχημένες επετειακές εκδηλώσεις.
Σας πληροφορώ για την συμμετοχή μου στην μεγάλη ομαδική έκθεση “Art & Design”, που θα εγκαινιαστεί τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2024 ώρα 19:00 – 23:00 στο Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων στο Πάρκο Ελευθερίας, στην Αθήνα, όπου συμμετέχω προσφέροντας για τον πολύ σημαντικό σκοπό της το χαρακτηριστικό έργο μου “Τριαντάφυλλα ενόρασης”, λάδι σε ξύλο, 65Χ65 εκ. (τιμή καταλόγου έκθεσης 4.800 ευρώ).
Η έκθεση περιλαμβάνει μία ευρεία συλλογή από 110 συλλεκτικά έργα τέχνης που έχουν δωρίσει στην Creaid καταξιωμένοι καλλιτέχνες από την Ελλάδα και το εξωτερικό.
Τα έσοδα από τη δημοπρασία όλων των έργων της έκθεσης θα διατεθούν για την αγορά ιατρικού εξοπλισμού για το αντικαρκινικό τμήμα του Νοσοκομείου Παίδων Παναγιώτη και Αγλαΐας Κυριακού.
Η ηλεκτρονική δημοπρασία των εικαστικών έργων θα πραγματοποιηθεί 15-21 Απριλίου 2024, μέσω της ιστοσελίδας της Creaid www.creaid.com. Η έκθεση “Art & Design” θα παραμείνει ανοιχτή για το κοινό μέχρι και τις 21 Απριλίου 2024. Ώρες λειτουργίας: Τρίτη – Παρασκευή 11:00 – 19:00. Σάββατο – Κυριακή: 10:00 – 15:00
Μετά τις 20 Απριλίου 2024 θα διοργανώσω και θα συμμετέχω σε αφιερωματικές εκθέσεις αφιερωμένες στη μνήμη του Φιλέλληνα ποιητή και αγωνιστή Λόρδου Βύρωνα με αφορμή την συμπλήρωση 200 χρόνων από τον θάνατο του στο ηρωικό Μεσολόγγι το 1824. Επίκεντρο των αφιερωμάτων που θα γίνουν στην Αθήνα και το Αργοστόλι θα είναι η ιστορική performance μου (Ζωντανό εικαστικό έργο) που παρουσιάστηκε στο αμφιθέατρο του Βρετανικού Συμβουλίου, British Council στην Αθήνα στην εναρκτήρια εκδήλωση της Ελληνικής Εταιρείας Βύρωνος το 1988, στην επέτειο των 200 χρόνων από την γέννηση του Μπάυρον. Η Performance αυτή, που εμπνεύστηκα από το τελευταίο ποίημα του: “Σήμερα που έκλεισα τα 36 μου χρόνια” προξένησε τότε μεγάλη απήχηση για την πρωτοποριακή, τολμηρή εκδοχή της. Παράλληλα θα εκτεθούν εικαστικά έργα που φιλοτεχνήθηκαν από σύγχρονους καλλιτέχνες στο πνεύμα του διεθνούς Βυρωνισμού.
Φιλικά και εγκάρδια!
Κώστας Ευαγγελάτος
Ζωγράφος, λογοτέχνης, θεωρητικός της τέχνης.
Art Studio Est-La Chambre.
Σύγχρονη Πινακοθήκη Villa Ροδόπη.
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-INVITATION-774x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/ΚΑΛΟ-ΜΗΝΑ.-ΑΠΡΙΛΗΣ-2024-ART-EST.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/LORENZO-BARTOLINI-Ο-Λόρδος-Βύρωνας-προτομή.-Villa-Ροδόπη-ART.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/Costas-Evangelatos-Roses-of-intuition-rotated.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/Κ.-ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ-ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ-ΕΝΟΡΑΣΗΣ.-ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)