Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Ενίσχυση του Δήμου Αργοστολίου από την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων για την πρόληψη και αντιμετώπιση δασικών πυρκαγιών & φυσικών καταστροφών](/wp-content/themes/yootheme/cache/1e/DSC07762-9102ae36-1e5c71dc.webp)
![Ενίσχυση του Δήμου Αργοστολίου από την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων για την πρόληψη και αντιμετώπιση δασικών πυρκαγιών & φυσικών καταστροφών](/wp-content/themes/yootheme/cache/1d/DSC07762-9102ae36-1da7033a.webp)
Ενίσχυση του Δήμου Αργοστολίου από την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων για την πρόληψη και αντιμετώπιση δασικών πυρκαγιών & φυσικών καταστροφών
Την ένταξη της Πράξης «ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΑΓΚΑΙΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ ΔΑΣΙΚΩΝ ΠΥΡΚΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΣΥΜΒΑΝΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ (B’ ΦΑΣΗ)» στο Πρόγραμμα «Ιόνια Νησιά 2021-27» και στην Προτεραιότητα «Προστασία του Περιβάλλοντος, Αειφόρος Ανάπτυξη, Αντιμετώπιση της Κλιματικής Αλλαγής», υπέγραψε ο Περιφερειάρχης Ιονίων Νήσων, Γιάννης Τρεπεκλής. Ο προϋπολογισμός του εν λόγω έργου ανέρχεται σε 412.057,09 €, με τον Δήμο Αργοστολίου να είναι Κύριος, Δικαιούχος και Φορέας Λειτουργίας & Συντήρησής του. Η Πράξη συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης,
ενώ ως ημερομηνία λήξης της Πράξης ορίζεται η 31/12/2025.
Το εν λόγω έργο αποσκοπεί στην προμήθεια του εξοπλισμού που απαιτείται έτσι ώστε ο Δήμος Αργοστολίου, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του, ν’ ανταποκριθεί στην παροχή συνδρομής προς την Πυροσβεστική Υπηρεσία στην καταστολή των δασικών πυρκαγιών και την αποτελεσματική αντιμετώπιση των εκτάκτων αναγκών, συμπεριλαμβανομένης και της άμεσης διαχείρισης των συνεπειών τους. Ειδικότερα, ο εξοπλισμός αυτός έχει ως εξής: Β’ φάση: 2 μικρά ανοικτά φορτηγά τύπου pickup 4×4 (Double Cab), 3 οχήματα περιπολίας ειδικών συνθηκών 4×4 (S.U.V.) και 1
ελαστικοφόρο εκσκαφέα-φορτωτή 100 HP. Η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων στηρίζει εμπράκτως τον Α’ Βαθμό Τοπικής Αυτοδιοίκησης ενισχύοντας με τον απαραίτητο εξοπλισμό και σύγχρονα μέσα τους Δήμους προκειμένου εκείνοι να είναι σε θέση ν’ ανταποκριθούν τόσο σε επίπεδο πρόληψης,
όσο και σε επίπεδο αντιμετώπισης των συνεπειών της Κλιματικής Κρίσης.
Ο Δήμος Αργοστολίου για την αποτελεσματικότερη δράση του κατά των πυρκαγιών, η συχνότητα των οποίων κάθε χρόνο είναι πυκνή με καταστροφικές συνέπειες κυρίως στον δασικό πλούτο του νησιού, αλλά και στις περιουσίες των πολιτών, έχει συγκροτήσει Ομάδα Πυροπροστασίας, η οποία όμως διαθέτει ελλιπή και πεπαλαιωμένο εξοπλισμό για ν’ ανταποκριθεί στις ανάγκες πρόληψης και καταστολής των πυρκαγιών. Η υλοποίηση της συγκεκριμένης Πράξης ενισχύει σημαντικά την
επιχειρησιακή δυνατότητα της εν λόγω Ομάδας Πυροπροστασίας του Δήμου Αργοστολίου.
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)