Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Η Επτανησιακή Συνομοσπονδία στην «9η EXPOTROF»](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F02%2Fimage-36.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=f1ebcfce)
![Η Επτανησιακή Συνομοσπονδία στην «9η EXPOTROF»](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F02%2Fimage-36.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=e1484f4e)
Η Επτανησιακή Συνομοσπονδία στην «9η EXPOTROF»
Η Επτανησιακή Συνομοσπονδία παρευρέθηκε στην «9 η EXPOTROF», η οποία διοργανώθηκε στο MEC Παιανίας από 4 έως 6 Φεβρουαρίου 2023. Η Έκθεση φιλοξένησε παραγωγούς από όλη την Ελλάδα για την ανάδειξη ποιοτικών ελληνικών προϊόντων κατά τόπων προέλευσης και προώθηση της ελληνικής
γαστρονομίας. Από τα Ιόνια Νησιά υπήρξε σημαντική εκπροσώπηση από παραγωγούς των νησιών μας για την ανάδειξη και προώθηση τοπικών μας προϊόντων της Ιόνιας Γης στο περίπτερο της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων.
Η Πρόεδρος της Επτανησιακής Συνομοσπονδίας κ. Άννα Αλεξανδράτου Δελλαπόρτα και Μέλη του Δ.Σ., καθώς και μέλη Συλλόγων των νησιών μας, επισκεφτήκαμε την 9 η ΕXPOTROF. Στην είσοδο της Έκθεσης μας υποδέχτηκε εγκάρδια ο συμπατριώτης μας Επτανήσιος –Κεφαλλονίτης, διοργανωτής
εκθέσεων και Ιδιοκτήτης στην Εταιρεία Εξποτροφ – Expotrof Exhibition, Διευθυντής της 9 ης ΕXPOTROF κ. Κωστής Μοσχονάς, τον οποίο συγχαρήκαμε με πολύ χαρά, νιώθοντας υπερήφανοι που ένας νέος άνθρωπος, επιστήμονας, συμπατριώτης μας, έχει καταφέρει πολλά στο επιχειρείν, έχει δώσει νέα
δυναμική στις ελληνικές εξαγωγές, και έχει συμβάλλει τα μέγιστα στους πυλώνες του Πολιτισμού και της ελληνικής οικονομίας, οι οποίοι σχετίζονται με τα εκλεκτής ποιότητας ελληνικά προϊόντα, τις ποικιλίες τους, την ελληνική γαστρονομία και τη λαϊκή μας Παράδοση. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το
Περίπτερο της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων, όπου συνομιλήσαμε και ανταλλάξαμε απόψεις με τους παραγωγούς των νησιών μας, τους συγχαρήκαμε για τη συμμετοχή τους και την προσπάθειά τους να γνωρίσουν και να γευτούν οι επισκέπτες της έκθεσης τα εξαιρετικής ποιότητας και μεγάλης ποικιλίας προϊόντα των νησιών μας, να αναδείξουν τον πλούτο της Ιόνιας Γης, να συμβάλλουν στη διατήρηση της πολιτιστικής μας παράδοσης και να βοηθήσουν επικουρικά στο βέλτιστο για την τοπική οικονομία και την ανάπτυξη.. Ιδιαίτερα μας χαροποίησε το γεγονός ότι νέοι άνθρωποι, επιστήμονες, ασχολούνται με τον πρωτογενή τομέα και δραστηριοποιούνται στην παραγωγή, προώθηση και ανάδειξη των τοπικών μας προϊόντων. Μεγάλη χαρά μας έδωσε η υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων του Δ.Σ. του Επιμελητηρίου Κεφαλλονιάς και Ιθάκης κ. Ελένη Λουκέρη, η οποία μας ενημέρωσε για τη μεγάλη συμμετοχή του κόσμου στην έκθεση και την εξαιρετική αποδοχή των προϊόντων μας από εγχώριους και ξένους αγοραστές.
Η Επτανησιακή Συνομοσπονδία ως τριτοβάθμιος φορέας πολιτισμού εκπροσωπώντας πρωτοβάθμιους (Συλλόγους, Ενώσεις, Συνδέσμους) και δευτεροβάθμιους (Ομοσπονδίες) πολιτιστικούς φορείς των νησιών μας, συγχαίρει και ευχαριστεί όλους όσους συνέβαλαν στην επιτυχία της Έκθεσης και την ανάδειξη και προώθηση του τοπικού πλούτου της Ιόνιας Γης σε εγχώριες και διεθνείς αγορές.
Για το Διοικητικό Συμβούλιο
H ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΑΝΝΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΤΟΥ- ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑ
Η ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΣΤΕΛΛΑ ΣΑΡΑΚΙΝΗ-ΜΕΝΤΖΕΛΟΠΟΥΛΟΥ
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)