Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Η λέξη που έχει σχεδόν την ίδια προφορά σε 13 χώρες – Ανάμεσά τους η Ελλάδα](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2Fimage-12.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=7743a925)
![Η λέξη που έχει σχεδόν την ίδια προφορά σε 13 χώρες – Ανάμεσά τους η Ελλάδα](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2Fimage-12.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=6cbbb15b)
Η λέξη που έχει σχεδόν την ίδια προφορά σε 13 χώρες – Ανάμεσά τους η Ελλάδα
Η ελληνική γλώσσα έχει δανείσει λέξεις της και ρίζες λέξεων σε πολλές άλλες γλώσσες. Εκτός όμως από τις δεκάδες λέξεις που έχει δανείσει, πλέον στην καθημερινότητά μας χρησιμοποιούμε και πολλές ξενόγλωσσες εκφράσεις και λέξεις. Σε πολλές γλώσσες κάποιες λέξεις είναι παρόμοιες ή τέλος πάντων είναι φανερό ότι έχουν μια κοινή ρίζα. Υπάρχει, λοιπόν, και μια λέξη η οποία έχει σχεδόν την ίδια προφορά σε 13 χώρες μεταξύ των οποίων είναι και η Ελλάδα.
Ο λόγος για τη λέξη «Άντε» ή «Άιντε» η οποία είναι μια λέξη που χρησιμοποιούμε πολύ συχνά στην Ελλάδα. Η σελίδα «Η Γεωγραφία είναι πολύ κουλ» στο Facebook δημοσίευσε μια φωτογραφία που δείχνει σε ποιες χώρες ακούγεται και χρησιμοποιείται αυτή η λέξη με ίδια ή σχεδόν ίδια προφορά.
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2023/03/image-13.png)
Εκτός από την Ελλάδα, μπορούμε να διακρίνουμε την Τουρκία και Βαλκανικές χώρες. Υπάρχει όμως μια μεγάλη διαφορά με το ελληνικό άιντε σε σχέση με τα υπόλοιπα. Είναι η διαφορετική ετυμολογική προέλευση της λέξης. Σε αντίθεση με το άιντε, που προέρχεται από την τούρκικη λέξη hayde, το άντε είναι 100% ελληνικό. Είναι, ουσιαστικά μια μοντέρνα παραλλαγή του ρήματος άγετε. Ο πληθυντικός του άγω, που σημαίνει οδηγώ/κατευθύνω.
Η πλούσια ελληνική γλώσσα με τις πολλές διαλέκτους κάνει και πάλι τη διαφορά!
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)