Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Καταγραφή αμπελοτεμαχίων μικρής έκτασης στο Αμπελουργικό μητρώο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F04%2F%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF-1.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=88a4fb22)
![Καταγραφή αμπελοτεμαχίων μικρής έκτασης στο Αμπελουργικό μητρώο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F04%2F%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF-1.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=de7b4953)
Καταγραφή αμπελοτεμαχίων μικρής έκτασης στο Αμπελουργικό μητρώο
O E.A.Σ. (Αγροτική Ένωση) Κεφαλληνίας & Ιθάκης ενημερώνει ότι σύμφωνα με έγγραφο του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων με θέμα «Αμπελουργικό μητρώο οδηγίες καταγραφής αμπελοτεμαχίων μικρής έκτασης» οι Κεφαλλονίτες και Θιακοί ιδιοκτήτες μικρών αμπελοτεμαχίων (ελάχιστη έκταση 100 τ.μ. (0,1στρέμμα)) μπορούν, εάν το επιθυμούν και εφόσον δεν έχουν Αμπελουργικό μητρώο, να τα καταγράψουν.
Ως αμπελοτεμάχιο ορίζεται το συνεχές τμήμα εδάφους επί του οποίου καλλιεργείται αμπελώνας με οινοποιήσιμες και επιτραπέζιες ποικιλίες καθώς και ποικιλίες που προορίζονται για παραγωγή σταφίδας. Τα νέα αμπελοτεμάχια καταχωρούνται με την ένδειξη ιδιοκατανάλωση.
Επισημαίνεται ότι η καταγραφή των αμπελοτεμαχίων στο Αμπελουργικό μητρώο είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή της ετήσιας δήλωσης συγκομιδής. Για την ορθή καταγραφή του αμπελοτεμαχίου στο Αμπελουργικό μητρώο, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να λάβουν περισσότερες πληροφορίες από την Δ.Α.Ο.Κ. στο κτίριο της Περιφέρειας στο Αργοστόλι.
Από Ε.Α.Σ (Αγροτική Ένωση) Κεφαλληνίας & Ιθάκης
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)