Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Με πολύ κέφι γιορτάστηκε η Τσικνοπέμπτη στον Πόρο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F02%2FFB_IMG_1676565342312.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=05c8c8e7)
![Με πολύ κέφι γιορτάστηκε η Τσικνοπέμπτη στον Πόρο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F02%2FFB_IMG_1676565342312.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=56c9f30f)
Με πολύ κέφι γιορτάστηκε η Τσικνοπέμπτη στον Πόρο
Με πολύ κέφι γιορτάστηκε η Τσικνοπέμπτη στον Πόρο Κεφαλονιάς!
Με πολύ κέφι, εορταστική μουσική, άφθονο δωρεάν φαγητό, χορό και με την αναβίωση του ξεχασμένου εθίμου του γανώματος έγινε μέχρι και μετά την αποχώρηση του DJ ο εορτασμός της Τσικνοπέμπτης στον κεντρικό εμπορικό δρόμο του Πόρου Κεφαλονιάς!
Στην γιορτή, που ήταν προσφορά του Πολιτιστικού Συλλόγου του Πόρου “Ο Πρόνησος,” του Δήμου Αργοστολίου και πλήθος άλλων χορηγών, εκτός από Ποριώτες παραβρέθηκαν και κάτοικοι των γειτονικών χωριών και ξένοι!
Από τους επίσημους μας τίμησαν με την παρουσία τους μεταξύ των άλλων οι: Ο υποψήφιος βουλευτής Σπύρος Γαλιατσάτος, ο Αντιδήμαρχος Νίκος Κουρκουμέλης, ο τέως Αντιδήμαρχος Σπυρονικόλας Σολωμός, ο Πρόεδρος του Εμπορικού και Επαγγελματικού Συλλόγου του Πόρου “Άτρος” Λευτέρης Στελλάτος, ο Πρόεδρος της ΕΔΑΚΙ Αργύρης Γαβριελάτος και ο Αντιπρόεδρος του Γηροκομείου Αργοστολίου Αριστοτέλης Μπατιστάτος!
Το παραδοσιακό έθιμο του γανώματος (δηλαδή το μουτζούρωμα από το μαύρισμα του ψησίματος του κρέατος στα κάρβουνα) δεν το γλύτωσε ούτε ο Πρόεδρος του Πόρου Οδυσσέας Γαλιατσάτος ο οποίος το δέχτηκε με χιούμορ!
Ούτε, όμως, το χορό απόφυγε ο τέως Πρόεδρος του Πόρου Κεφαλονιάς Γιάννης Πετράτος ο οποίος έδωσε ρεσιτάλ χορού αλλά και όπως πάντα αποδεικνύει ότι είναι και πρώτος σαν εθελοντής στις εκδηλώσεις ψησίματος του Συλλόγου του Πόρου! Στο χορό σύρθηκε από τους παρευρισκόμενους και ο Εφημέριος της Εκκλησίας του Σωτήρος του Πόρου Πατέρας Νεκτάριος τον οποίο ευχαριστούμε!
Τέλος, πρέπει να δώσουμε για άλλη μια φορά τα θερμά συγχαρητήρια μας στον Πολιτιστικό Σύλλογο του Πόρου “Ο Πρόνησος” που αποδεικνύει ξανά ότι είναι άξιος θεματοφύλακας των παραδόσεων της Κεφαλονιάς μας!
Ευχή όλων ήταν “χρόνια πολλά και του χρόνου!”
Σπύρος Καγκάδης
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)