Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Μουσάτα: Ομορφαίνει ήρεμα, σταθερά, με διάρκεια](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FMessenger_creation_efbe4a20-f8ad-426e-abcc-3e02d53d2443-1.jpeg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=a147be3c)
![Μουσάτα: Ομορφαίνει ήρεμα, σταθερά, με διάρκεια](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FMessenger_creation_efbe4a20-f8ad-426e-abcc-3e02d53d2443-1.jpeg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=9c105b26)
Μουσάτα: Ομορφαίνει ήρεμα, σταθερά, με διάρκεια
Τα χωριά μας, είναι οι γειτονιές της καρδιάς μας. Πάλλονται όπως αυτή, σταθερά και γνώριμα. Στο καλημέρισμα της ανατολής, στο αγνάντεμα του δειλινού, στους πιπεράτους σχολιασμούς στις πλατείες και τα καφενεία, στις ψευτο «φάουσες» για τα μικρά, στην από κοινού έγνοια και συνεργασία για τα μεγαλύτερα, στο ζεστό αντάμωμα των καλοκαιριών κι στην μελαγχολική μοναξιά των χειμώνων μας.
Τα χωριά μας είναι η ψυχή της πατρίδας μας. Εκεί που ανασαίνει ελεύθερα η παράδοση. Εκεί που παραμένουν ακόμη ζωντανά, ανεπιτήδευτα, τα στοιχεία που συνέθεσαν βήμα, βήμα επί σειρά ετών αυτό που είμαστε, σαν άνθρωποι και σαν λαός. Οι κάτοικοί τους, είναι ωραίοι άνθρωποι όλοι τους. Πεισματάρηδες και υπερήφανοι, ξεροκέφαλοι και επίμονοι, με ισχυρό τον χαρακτήρα του τόπου τους, μερεύουν ευχάριστα όταν οι νεότεροι εισάγουν «καινοτομίες», στην πεπατημένη της κοινωνίας τους.
Αυτές τις καινοτομίες που χαρακτηρίζονται από τον σεβασμό στον τόπο και τα ήθη του, από γλυκάδα, αυθορμητισμό αλλά και την αύρα της αλλαγής στην σκέψη και στις πράξεις. Πράξεις συνεργασίας, ομαδικότητας, εθελοντισμού, με ζήλο, μεράκι και αγάπη. Έργα νέων, που ευωδιάζουν φρεσκάδα. Νέοι που καθαρίζουν το χωριό, το ομορφαίνουν, που νιώθουν ομάδα. Νέοι που άσχετα με τις όποιες διαφορές ή διχογνωμίες συνεργάζονται κι εργάζονται άκοπα, εθελοντικά για ένα σκοπό κοινής ωφελείας. Τα «Μουσάτα» ένα από τα πολλά μας χωριά, ομορφαίνει στο χρόνο. Ομορφαίνει ήρεμα, σταθερά, με διάρκεια. Ομορφαίνει επειδή «οι παλιοί» συντηρούν και θυμίζουν. Ομορφαίνει επειδή κι οι νέοι ακούν, μαθαίνουν κι εξελίσσονται, Ομορφαίνει κρατώντας αυτά που ενώνουν, αυτά που προσθέτουν, αυτά που δημιούργησαν τις διάσπαρτες μικρές, φιλόξενες «γειτονιές» για εμάς και τους επισκέπτες μας.
Οι τόποι μας, είναι εντέλει οι άνθρωποί τους.
Συγχαρητήρια παιδιά !
Σαμόλη Ευαγγελία
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Messenger_creation_efbe4a20-f8ad-426e-abcc-3e02d53d2443-1024x768.jpeg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Messenger_creation_9528858c-6289-4ba2-984d-a7025aacc230-1024x768.jpeg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Messenger_creation_3b9e5cf7-80e6-4261-8f59-978d0484a254-1024x768.jpeg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Messenger_creation_16cdc870-0eb1-4d9b-9933-14ce3bc5829a-1024x768.jpeg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Messenger_creation_8c6190f2-8f47-4c3c-837e-2386678bc642-768x1024.jpeg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Messenger_creation_64497896-84af-4488-ac26-a364dbe8fcd6-766x1024.jpeg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)