Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Ξεχωριστή επιτυχία είχε ο εορτασμός της Πρωτομαγιάς στον Πόρο Κεφαλονιάς](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FFB_IMG_1715106301170-1.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=35cfa1dd)
![Ξεχωριστή επιτυχία είχε ο εορτασμός της Πρωτομαγιάς στον Πόρο Κεφαλονιάς](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FFB_IMG_1715106301170-1.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=c8a69072)
Ξεχωριστή επιτυχία είχε ο εορτασμός της Πρωτομαγιάς στον Πόρο Κεφαλονιάς
Ξεχωριστή επιτυχία είχε ο εορτασμός της Πρωτομαγιάς στον Πόρο Κεφαλονιάς με την κατασκευή ενός τεράστιου Μάη 4 μέτρων. Εξαιρετικά μεγάλη επιτυχία, πραγματικά μοναδική στα πρόσφατα χρονικά του τόπου μας, είχε η διοργάνωση του εορτασμού της Πρωτομαγιάς στον Πόρο της Κεφαλονιάς μας από τον Πολιτιστικό Σύλλογο του Πόρου «Ο Πρόνησος» με την δραστήρια Πρόεδρος του Ασπασία Σεριάτου. Τι να πρώτο πούμε; Για τη μαραθώνια μουσική διασκέδαση του κόσμου της υπέροχης ομάδας του συμπατριώτη μας τραγουδιστή Άγγελου Ανδρεάτου και την τραγουδίστρια Ελευθερία Edwards με τους οργανοπαίχτες Γιώργο Κρεμμύδα, Παναγή Χαλικιά, Σάντρο Παυλάτο και Γρηγόρη Φιλιππάτο; Για τους εξαιρετικούς χορευτικούς συλλόγους της περιοχής μας, υπό την άριστη καθοδήγηση του Δασκάλου Χορού Χρήστου Μεγαδούκα, Πρόνησος, Αράκλι και Κεφαλλήνες; Ή για την μοναδική πρωτοβουλία του Πολιτιστικού Συλλόγου του Πόρου να κατασκευαστεί ο διαμέτρου 4 μέτρων Μάης, που όπως μας είπε η Πρόεδρος Ασπασία Σεριάτου είναι ο μεγαλύτερος Μάης που έχει φτιαχτεί ποτέ και θα γράφονταν στο Βιβλίο με τα Ρεκόρ Γκίνες αν είχε γίνει αίτηση 14 μήνες νωρίτερα, και με τον οποίο φωτογραφήθηκαν αμέτρητοι συμμετέχοντες;
Για τους ακούραστους εθελοντές και μέλη του πολιτιστικού συλλόγου του Πόρου «Ο Πρόνησος» με τον Γιάννη Καμπίτση ο οποίος έφτιαξε το θαυμαστό μηχανισμό του τεράστιου Μάη στον οποίο οι εθελοντές υπό το πολυμήχανο μέλος Χαράλαμπο Κουρκουμέλη και με πάρα πολλά όμορφα λουλούδια αποκλειστικά από προσφορές κατοίκων του Πόρου μας και πολύωρη προσωπική εργασία τους τον στόλισαν και τον έστησαν; Για τους εθελοντές που φρόντισαν να μη λείψει τίποτα από φαγητό και ποτά στους αγαπημένους Έλληνες αλλά και πολλούς ξένους επισκέπτες μας; Πραγματικά ο φετινός εορτασμός της Πρωτομαγιάς στον Πόρο της Κεφαλονιάς μας ήταν μοναδικά επιτυχημένος από κάθε άποψη. Τέλος, την φανταστική αυτή Πρωτομαγιάτικη εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Πρόεδρος του Πόρου Οδυσσέας Γαλιατσάτος, ο Πρόεδρος της ΕΔΑΚΙ Αργύρης Γαβριελάτος καθώς και ο πρώην Νομάρχης Μάκης Μεταξάς. Η μουσική ήταν ευγενική προσφορά του Δήμου Αργοστολίου και τα πολλά πλούσια δώρα της λαχειοφόρου αγοράς ήταν προσφορά των ξεχωριστών τοπικών επιχειρήσεων.
Σπύρος Καγκάδης
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715107748467-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715107741858-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715107715745-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106385926-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106381810-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106348759-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106326115-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106321678-1024x577.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106301170-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106287635-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106282912-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106278630-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106268198-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106046100-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106055098-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106073309-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106102300-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106131084-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106160560-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106258539-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106240868-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106233273-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106228240-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106220752-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106216398-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106209485-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106195371-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106176621-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106367490-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715106377583-1024x576.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)