Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η έκθεση-αφιέρωμα στον Λόρδο Βύρωνα](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2F%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9D-%CE%95%CE%9A%CE%98%CE%95%CE%A3%CE%97-%CE%91%CE%A6%CE%99%CE%95%CE%A1%CE%A9%CE%9C%CE%91-%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9D-%CE%92%CE%A5%CE%A1%CE%A9%CE%9D%CE%91.-VILLA-%CE%A1%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A0%CE%97-ART.-%CE%91%CE%A1%CE%93%CE%9F%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9B%CE%99-1.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=ad52a0fb)
![Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η έκθεση-αφιέρωμα στον Λόρδο Βύρωνα](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2F%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9D-%CE%95%CE%9A%CE%98%CE%95%CE%A3%CE%97-%CE%91%CE%A6%CE%99%CE%95%CE%A1%CE%A9%CE%9C%CE%91-%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9D-%CE%92%CE%A5%CE%A1%CE%A9%CE%9D%CE%91.-VILLA-%CE%A1%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A0%CE%97-ART.-%CE%91%CE%A1%CE%93%CE%9F%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9B%CE%99-1.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=d34b32b5)
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η έκθεση-αφιέρωμα στον Λόρδο Βύρωνα
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία στη Σύγχρονη Πινακοθήκη Villa Ροδόπη στο Αργοστόλι Κεφαλονιάς, η εικαστική έκθεση-αφιέρωμα στη μνήμη του Φιλέλληνα ποιητή και αγωνιστή Λόρδου Βύρωνα με αφορμή την συμπλήρωση 200 χρόνων από τον θάνατο του στο Μεσολόγγι το 1824. Στην έκθεση-αφιέρωμα παρουσιάστηκαν εικαστικά έργα, ζωγραφικής, γλυπτικής, χαρακτικής, ντοκουμέντα performance, ψηφιδωτού και λιθογραφίας, από σύγχρονους καλλιτέχνες για την μορφή και την ζωή του Βύρωνα, ενώ ορισμένα χαρακτικά έργα του παρελθόντος και σπάνια εκδοτικά ντοκουμέντα προέρχονταν από την μόνιμη συλλογή. Συμμετείχαν, με ομολογουμένως εξαιρετικής ποιότητας έργα, οι εικαστικοί Μιχαήλ Αγγελάκης, Λυδία Βενιέρη, Κώστας Ευαγγελάτος, Πέτρος Ζουμπουλάκης, Άρια Κομιανού, Έφη Σπηλιώτη, Ελένη Χατζηπουλίδου, Κωνσταντίνα Κρατημένου, Ιφιγένεια Λαγάνα, Στέλλα Μελή (Stella Meli), Ευαγγελία Παπαναστασάτου, Σπεράντζα Σπυράτου (Speranza Spy), Νόρα Σταματιάδου, Λορέντζο Μπαρτολίνι, Πήτερ Φον Ές κ.α. με έργα πηγαίας εκφραστικής ατμόσφαιρας και τιμής στην εμψυχωτική αφοσίωση και συγκινητική αυτοδιάθεση του Μεγάλου Ποιητή Λόρδου Βύρων στο όραμα για την αναγέννηση της Ελλάδας και την ίδρυση του Ελληνικού κράτους.
Στις τελευταίες αναλυτικές ξεναγήσεις παρευρέθηκαν εκπρόσωποι της πολιτικής, κοινωνικής, καλλιτεχνικής και εκπαιδευτικής ζωής. Ο Κώστας Ευαγγελάτος ευχαρίστησε όλους όσους συνέβαλαν στην επιτυχία και την ευρεία απήχηση της έκθεσης που επιμελήθηκε. Ιδιαίτερα ευχαρίστησε την ιστορικό τέχνης δρ. της Σορβόνης κ. Μαρίνα Γκόντα, η οποία του πρότεινε καλλιτέχνες που είχαν ασχοληθεί με τον “Βυρωνισμό”, τα έντυπα και ηλεκτρονικά μέσα επικοινωνίας, τοπικά και πανελλήνια, για την κάλυψη του γεγονότος, τους επίσημους φορείς, τους φιλότεχνους που έσπευσαν να την δουν με υποδειγματικό ενδιαφέρον και να την επαινέσουν καθώς και όσους έστειλαν συγχαρητήριες επιστολές και μηνύματα από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Η εκθεσιακή συνέχεια στη Σύγχρονη Πινακοθήκη Villa Ροδόπη θα αρχίσει κανονικά και πάλι μετά τα μέσα Ιουνίου 2024.
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/ΣΥΓΧΡΟΝΗ-ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ-VILLA-ΡΟΔΟΠΗ-ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ-ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ-1024x736.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/expo-Byron.-Argostoli.-Villa-Rodopi-art-576x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/ΜΑΡΙΝΑ-ΣΤΕΛΛΑΤΟΥ-ΚΩΣΤΑΣ-ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/ΕΥΡΩΠΗ-ΜΟΣΧΟΝΑ-ΜΑΡΑΓΚΑΚΗ-576x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/ΒΑΡΒΑΡΑ-ΠΕΦΑΝΗ-ΑΛΕΞAΝΔΡΟΣ-ΛΥΚΟΥΡΑΣ-ΕΛΕΝΗ-ΤΡΑΥΛΟΥ.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/ΣΤΗΝ-ΕΚΘΕΣΗ-ΑΦΙΕΡΩΜΑ-ΣΤΟΝ-ΒΥΡΩΝΑ.-VILLA-ΡΟΔΟΠΗ-ART.-ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ-1024x576.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/ΧΡΙΣΤΙΝΑ-ΤΣΙΜΑΡΑ-ΚΩΣΤΑΣ-ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/ΔΙΟΝΥΣΗΣ-ΑΛΙΒΙΖΑΤΟΣ-ΓΙΑΝΝΗΣ-ΚΟΥΡΟΥΚΛΗΣ-ΝΙΚΟΣ-ΤΣΙΜΑΡΑΣ.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)