Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Ο Δήμος Σάμης τιμά την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F06%2F%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF-5.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=544ff7ec)
![Ο Δήμος Σάμης τιμά την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F06%2F%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF-5.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=7b5aa089)
Ο Δήμος Σάμης τιμά την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη
Ο Δήμος Σάμης με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη, σας προσκαλεί σε εκδήλωση – συζήτηση την Τρίτη 14 Ιουνίου 2022 και ώρα 20.00 στην Αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου Σάμης.
Κεντρική ομιλήτρια θα είναι η συμπολίτισσα μας, κ. Ευγενία Κουράτου και μέλος της κοινότητας μεταγγιζόμενων ατόμων, η οποία θα αναδείξει το θέμα της εθελοντικής αιμοδοσίας από την πλευρά ενός πάσχοντα.
Παράλληλα, η Παιδίατρος του Κέντρου Υγείας Σάμης, κ. Τασία Φλαμιάτου εκπροσωπώντας την επιστημονική κοινότητα, θα αναπτύξει το θέμα από τη σκοπιά του Ιατρικού Κλάδου και θα απαντήσει σε τυχόν απορίες που όλοι εύλογα μπορεί να έχουμε γύρω από την διαδικασία της αιμοδοσίας.
Η ημέρα αυτή που συμβολίζει την αγάπη, ας αποτελέσει το έναυσμα μιας ανιδιοτελούς εθελοντικής προσφοράς και ελπίδας στον πάσχοντα συνάνθρωπο. Είναι ζωτικής σημασίας η γνώση και η διαρκής ενημέρωση σε κοινωνικά θέματα όπως η αιμοδοσία και η έμπρακτη συμμετοχή όλων μας με την ανάπτυξη της κουλτούρας της επαναλαμβανόμενης εθελοντικής αιμοδοσίας.
Η ζωή κάποιου κυλάει στο αίμα όλων μας!
Καθημερινά εκατοντάδες συνάνθρωποι μας χρειάζονται αίμα για να επιβιώσουν. Τα τελευταία χρόνια παρατηρήθηκε στη χώρα μας μείωση της καθιερωμένης προσφοράς αιμοδοσίας λόγω της πανδημίας COVID-19, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα στους ασθενείς που χρειάζεται να μεταγγιστούν.
Αιμοδοσία- Πράξη αγάπης για το συνάνθρωπο!
«Να είσαι εκεί για τον Άλλο. Δώσε Αίμα. Μοιράσου τη ζωή»!
Η Εντεταλμένη Σύμβουλος Πρόνοιας
Αμαλία Αλυσανδράτου &
Το Αυτοτελές Τμήμα Πρόνοιας του Δήμου Σάμης
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)