Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Παράταση Σχεδίων Βελτίωσης Ντόπιων Αγροτών](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F05%2F%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%BF%CF%81-%CE%B5%CE%B1%CF%82.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=272aca77)
![Παράταση Σχεδίων Βελτίωσης Ντόπιων Αγροτών](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F05%2F%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%BF%CF%81-%CE%B5%CE%B1%CF%82.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=b8e9e32e)
Παράταση Σχεδίων Βελτίωσης Ντόπιων Αγροτών
Ε.Α.Σ.: Δόθηκε παράταση για τα Σχέδια Βελτίωσης ντόπιων Αγροτών.
Ο Ε.Α.Σ. (Αγροτική Ένωση) Κεφαλληνίας & Ιθάκης, γνωστοποιεί ότι δημοσιοποιήθηκε από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων η τροποποίηση της πρόσκλησης για τα Σχέδια Βελτίωσης σύμφωνα με την οποία καλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλλουν αίτηση-στήριξη για τη
Δράση 4.1.5 «Υλοποίηση επενδύσεων με στόχο την ανθεκτικότητα, τη βιωσιμότητα και την ψηφιακή οικονομική ανάκαμψη των γεωργικών εκμεταλλεύσεων» του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης 2014-2020».
Σύμφωνα με αυτή οι Παραγωγοί μπορούν μέχρι Παρασκευή 30 Ιουνίου 2023 και ώρα 13:00 να υποβάλουν τις αιτήσεις τους ενώ με την ίδια απόφαση, αιτήματα από-οριστικοποίησης των αιτήσεων γίνονται δεκτά έως Τετάρτη 28 Ιουνίου 2023 και ώρα 13:00.
Υπενθυμίζεται ότι στόχος της Δράσης είναι η επίτευξη ανθεκτικής, βιώσιμης και ψηφιακής οικονομικής ανάκαμψης των γεωργοκτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων, ώστε να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν τις υφιστάμενες αλλά και τυχόν μελλοντικές συνέπειες της πανδημίας ή όποιου άλλου κινδύνου προκύψει.
Στο πλαίσιο της Δράσης ενισχύονται αγροτικές επενδύσεις όπως μεταξύ άλλων : Ίδρυση, μετεγκατάσταση, ανέγερση, επέκταση και εκσυγχρονισμός γεωργικών κτιρίων και κατασκευών. Αγορά, μεταφορά και εγκατάσταση καινούργιου μηχανολογικού και λοιπού εξοπλισμού. Αγορά, μεταφορά και εγκατάσταση πολυετών φυτειών των οποίων η εγκατάσταση δεν γίνεται με τη χρήση σπόρου. Περίφραξη και διαμόρφωση αγροτεμαχίων και φυτειών. Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου με ψυκτικό θάλαμο για την εξυπηρέτηση εκμετάλλευσης παραγωγής ανθέων ή μανιταριών. Αγορά καινούργιου φορτηγού αυτοκινήτου για τη μεταφορά μελισσοκυψελών. Αγορά και εγκατάσταση Η/Υ και λογισμικού διαχείρισης γεωργικής εκμετάλλευσης, εξοπλισμού επικοινωνιών και γραφείου. Επενδύσεις σε φωτοβολταικά και γενικές Δαπάνες.
Η χρηματοδότηση της υλοποίησης του επενδυτικού Σχεδίου καλύπτεται από Δημόσια δαπάνη και Ιδιωτική συμμετοχή. Το όριο του αιτούμενου προϋπολογισμού είναι τα 150.000€ ενώ μπορεί να ανέρθει έως τις 250.000€, υπό προϋποθέσεις.
Διευκρινήσεις παρέχονται καθημερινά στους ενδιαφερόμενους Κεφαλλονίτες και Ιθακήσιους Παραγωγούς από το Τμήμα Αγροτικών Επιδοτήσεων, στα κεντρικά γραφεία της ΕΝΩΣΗΣ στην παραλιακή λεωφόρο Αντώνη Τρίτση 1 στο Αργοστόλι.
Από Ε.Α.Σ (Αγροτική Ένωση) Κεφαλληνίας & Ιθάκης.
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)