Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Πεζοπορία στα Μουζακάτα το Σάββατο 20 Απριλίου](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2F%CE%9C%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CF%84%CE%B1-%CF%86%CF%89%CF%84%CF%8C-2.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=59bcd21e)
![Πεζοπορία στα Μουζακάτα το Σάββατο 20 Απριλίου](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2F%CE%9C%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CF%84%CE%B1-%CF%86%CF%89%CF%84%CF%8C-2.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=54dbce44)
Πεζοπορία στα Μουζακάτα το Σάββατο 20 Απριλίου
Στις 23 Απριλίου 1944 οι Γερμανικές Κατοχικές Δυνάμεις έκαψαν ολοσχερώς τα Μουζακάτα που ως γνωστόν ήταν κέντρο της Εθνικής Αντίστασης. Μάλιστα, τη φετινή χρονιά συμπληρώνονται 80 χρόνια από το ολοκαύτωμα των Μουζακάτων. Έτσι, για ακόμη μία χρονιά ο Δήμος Σάμης με αφορμή την Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος, διοργανώνει πεζοπορία (κατά μήκος τμήματος της πεζοπορικής διαδρομής του Δήμου) αύριο, Σάββατο 20 Απριλίου 2024 προς το Μαρτυρικό Χωριό. Στη φετινή πεζοπορία θα συμμετέχει με απόφαση του ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
Κεφαλονιάς και Ιθάκης.
Θα ξεκινήσουμε στις 10 π.μ. από τα Κουλουράτα (περιοχή Βαρκά) με κατεύθυνση τα Μουζακάτα και οδηγό τον Γιώργο Ποταμιάνο (από το γραφείο εναλλακτικού τουρισμού Outdoor Kefalonia). Η διαδρομή είναι περίπου 50’. Όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να επικοινωνούν με τον Γιώργο Ποταμιάνο (6979987611) ή με τον Δήμο Σάμης (6973895940). Αν κάποιος ενδιαφέρεται να ακολουθήσει τη μεγαλύτερη διαδρομή, η ομάδα με οδηγό τον κ. Ποταμιάνο θα έχει ξεκινήσει νωρίτερα (8.45 π.μ.) από το γεφύρι πλησίον του Εργοταξίου Παπαδημάτου, ακολουθώντας την πεζοπορική διαδρομή του Δήμου Σάμης πέτρινο γεφύρι – Κουλουράτα – Μουζακάτα και κυκλική επιστροφή. Συνολικός χρόνος
πεζοπορίας 3,5 ώρες.
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/Μουζακάτα-φωτό-2-1019x1024.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)