Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Πρόγραμμα καλοκαιρινής εκστρατείας ανάγνωσης και δημιουργικότητας 2024
ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ 2024:
«ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ ΩΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ: ΜΑΘΑΙΝΩ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, ΖΩ …»
Την Τρίτη, 17 Ιουνίου 2024, στις 7.30 μ.μ. στο χώρο του Μουσείου Ληξουρίου ξεκινάμε με τη Γιορτή Έναρξης το φετινό πρόγραμμα της Καλοκαιρινής Εκστρατείας Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας με θέμα: «Από τη Γη ώς τον Ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…». Η Γιορτή Λήξης έχει καθοριστεί για το απόγευμα του Σαββάτου, 7 Σεπτεμβρίου. Για το ενδιάμεσο διάστημα έχει καταρτιστεί ένα πλούσιο πρόγραμμα με 26 δραστηριότητες, που καλύπτουν μικρότερες και μεγαλύτερες ηλικίες παιδιών. Χάρη στη συμμετοχή 26 εθελοντριών/εμψυχωτριών η Ιακωβάτειος Βιβλιοθήκη θα προσφέρει στα παιδιά της περιοχής μας για άλλο ένα ακόμη καλοκαίρι ευχάριστες και δημιουργικές πρωινές συναντήσεις από τις 11 π.μ. έως τις 12.30 μ.μ. Γνωστοποιούμε το πρόγραμμα των δραστηριοτήτων και σας καλούμε να το αξιοποιήσετε.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΥΣ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 1984 – 40 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ
Στις 19 Ιουλίου 1984, τις βραδινές ώρες, στη θαλάσσια περιοχή δυτικά της Παλικής καταγράφηκε, λόγω σοβαρής μηχανικής βλάβης, πτώση μαχητικού αεροσκάφους της Ελληνικής Πολεμικής Αεροπορίας, το οποίο εκτελούσε νυκτερινή εκπαιδευτική πτήση. Διασώθηκε το πλήρωμά του και περισυλλέχθηκε από τη θάλασσα μετά από 6 περίπου ώρες και με τη συνδρομή τοπικών υπηρεσιών και συμπολιτών μας. Επειδή το γεγονός εκείνο συνδέεται με τον τόπο μας και άρα με την πρόσφατη τοπική μας ιστορία, η Ιακωβάτειος Βιβλιοθήκη, 40 χρόνια μετά, έχει καλέσει τον συγκυβερνήτη του
αεροσκάφους αντιπτέραρχο (Ι) ε.α. δρα Γεώργιο Γερούλη, να μας καταθέσει την εμπειρία του.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 15 Ιουνίου 2024 και ώρα 8 μ.μ., στον αύλειο
χώρο του Μουσείου Ληξουρίου.
ΤΟ ΕΦΟΡΕΥΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
ΤΗΣ ΙΑΚΩΒΑΤΕΙΟΥ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ