Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Πως να καθαρίσετε αποτελεσματικά τον κάδο της φριτέζας αέρος](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2Fimage-87.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=dcdc6fff)
![Πως να καθαρίσετε αποτελεσματικά τον κάδο της φριτέζας αέρος](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2Fimage-87.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=9aed3879)
Πως να καθαρίσετε αποτελεσματικά τον κάδο της φριτέζας αέρος
Η φριτέζα αέρος ήρθε για να κάνει ευκολότερη τη ζωή μας. Μαγειρεύει τα φαγητά γρήγορα και χωρίς να χρησιμοποιήσουμε σχεδόν καθόλου λάδι. Κρέας, πατάτες, αυγά και πολλά ακόμα φαγητά γίνονται πολύ νόστιμα και στην πιο υγιεινή εκδοχή τους όταν μαγειρεύονται στη φριτέζα αέρος. Όμως, μετά από κάθε χρήση απαιτείται ο σωστός καθαρισμός της. Γιατί μπορεί να μην χρησιμοποιείτε πολύ, ή καθόλου, λάδι, όμως κάποια λίπη από το κρέας και το ψάρι καταλήγουν στο κάτω μέρος του κάδου, ενώ όσο περισσότερο επιβραδύνουμε τον καθαρισμό του κάδου, τόσο περισσότερο αυξάνονται οι πιθανότητες να δημιουργηθούν οσμές.
Οι περισσότερες φριτέζες αέρος που κυκλοφορούν στην αγορά αναφέρουν πως ο κάδος τους και τα αποσπώμενα κομμάτια μπορούν να πλυθούν στο πλυντήριο με απόλυτη ασφάλεια. Όμως, σε τέσσερα απλά βήματα μπορείτε να καθαρίσετε τον κάδο στο χέρι. Καλό είναι να μην αφήσετε τον καθαρισμό του μέχρι την επόμενη ημέρα αλλά να γίνει σχετικά άμεσα μετά τη χρήση.
Καθαρίστε αμέσως μετά τη χρήση
Μόλις κρυώσει αρκετά, τότε βάλτε τον κάδο στον νεροχύτη. Εκτός κι αν έχετε μαρινάρει ή έχετε μαγειρέψει με κάποια πηχτή σάλτσα, τότε καλό είναι να καθαρίσετε τον κάδο ενώ είναι ακόμα λίγο ζεστός ώστε να απομακρυνθούν τα υπολείμματα πιο εύκολα.
Το σαπούνι και το νερό είναι οι καλύτεροι σας φίλοι
Καθαρίστε πρώτα τα αποσπώμενα μέρη με ένα σφουγγάρι, υγρό πιάτων και ζεστό νερό. Στη συνέχεια, καθαρίστε τον κάδο κατά τον ίδιο τρόπο.
Μην ξεχνάτε και τα «δύσκολα σημεία»
Με ένα σύρμα ή μία οδοντογλυφίδα μπορείτε να καθαρίσετε τα «δύσκολα σημεία», αλλά και τις τροφές που επιμένουν. Αφήστε τα να στεγνώσουν ξεχωριστά.
Ο καθαρισμός της υπόλοιπης συσκευής
Με μία νωπή πετσέτα μπορείτε να καθαρίσετε το βασικό μέρος της φριτέζας αέρος, ενώ για την εξωτερική της πλευρά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και νωπό σφουγγάρι. Και πάλι, ο κάδος της θα πρέπει να απομακρυνθεί ώστε να καθαριστεί.
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)