Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![ΣΑΒΒΑΤΟ ΛΑΖΑΡΟΥ: Πασχαλινή Συναυλία από την Φιλαρμονική Σχολή Κεφαλονιάς](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2Fafises2-1.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=dc2bc00c)
![ΣΑΒΒΑΤΟ ΛΑΖΑΡΟΥ: Πασχαλινή Συναυλία από την Φιλαρμονική Σχολή Κεφαλονιάς](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2Fafises2-1.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=331c2ccb)
ΣΑΒΒΑΤΟ ΛΑΖΑΡΟΥ: Πασχαλινή Συναυλία από την Φιλαρμονική Σχολή Κεφαλονιάς
Το Σάββατο 27 Απριλίου στις 20.30 η Φιλαρμονική Σχολή Κεφαλληνίας (ΦΣΚ) περιμένει την φιλόμουση κοινότητα του νησιού μας στην αίθουσα συναυλιών της ΦΣΚ για την καθιερωμένη Πασχαλινή μας συναυλία. Φέτος, πρωταγωνιστικό ρόλο θα έχει το σύνολο Metallon της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών [ΚΟΑ] που απαρτίζεται από διακεκριμένους μουσικούς της πρώτης συμφωνικής ορχήστρας της χώρας μας στα χάλκινα πνευστά που αποτελούν κορμό κάθε μπάντας. Το Metallon θα ανοίξει την Πασχαλινή συναυλία το πρόγραμμα της οποίας περιλαμβάνει έργα σχετιζόμενα με την λατρεία των ημερών.
Την Παρασκευή 26 Απριλίου, παραμονή της συναυλίας, οι μουσικοί της ΚΟΑ θα συναντηθούν και θα «συζητήσουν μουσικά» με όλα τα μέλη της ιστορικής Μπάντας της Φιλαρμονικής. Αυτά τα δρώμενα, ιδιαίτερα σημαντικά για όσους αγαπούν και ασχολούνται με την μουσική, υλοποιούνται αποκλειστικά χάρη στην γενναιόδωρη αρωγή χορηγών, και των μελών της ΦΣΚ που με την συνδρομή τους συντηρούν μία παράδοση 186 ετών – την δωρεά εκπαίδευση σε όργανα μπάντας. Για την ιδιαίτερα τιμητική παρουσία του Metallon της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών, το Διοικητικό Συμβούλιο της ΦΣΚ ευχαριστεί θερμά τους δύο Μεγάλους Χορηγούς – ξενοδοχείο White Rocks και την εταιρεία PLORI Capital.
Σας περιμένουμε να σας ευχηθούμε μουσικά Καλή Ανάσταση & Καλό Πάσχα!
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/afises2-711x1024.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)