Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Στην Ιταλία η Χορωδία και Μαντολινάτα Αργοστολίου](/wp-content/themes/yootheme/cache/15/afisa-BRIBDISI-1-151f04df.jpeg)
![Στην Ιταλία η Χορωδία και Μαντολινάτα Αργοστολίου](/wp-content/themes/yootheme/cache/16/afisa-BRIBDISI-1-16e47639.jpeg)
Στην Ιταλία η Χορωδία και Μαντολινάτα Αργοστολίου
Στην Ιταλία θα ταξιδέψει η ΧΟΡΩΔΙΑ & ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΤΑ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ , από τις 14 έως τις 20 Ιουνίου
2024 , όπου θα παρουσιάσει , σε δύο Συναυλίες , Κεφαλονίτικα και άλλα Ελληνικά τραγούδια , υπό την
διεύθυνση του μαέστρου της ΣΠΥΡΟΥ ΘΕΟΤΟΚΑΤΟΥ . Η πρώτη ( 15/6 ) θα δοθεί στην ΜΕΣΑΝΙΕ ( MESAGNE ) , στο Μπρίντιζι , μαζί με την Χορωδία του Δήμου του Μπρίντιζι , Η συναυλία αυτή έχει τεθεί υπό την αιγίδα του Επίτιμου Προξενείου της Ελλάδας στο Μπρίντιζι . Η δεύτερη θα δοθεί στην πόλη της Ματέρα ( MATERA ) , σε συνεργασία με την χορωδία της πόλης ( CANTORI MATERANI ) .
Ειδικά η συνάντηση αυτή , είναι ιστορική και επετειακή , αφού στην πόλη αυτή και με αυτή την Ιταλική
χορωδία , η χορωδία μας έκανε το πρώτο , από τα πολλά ταξίδια – αποστολές , στο εξωτερικό , το μακρινό 1985 , εδώ και 40 περίπου χρόνια .
Τότε , με τον ιστορικό μαέστρο της χορωδίας μας ΒΑΣΙΛΗ ΜΟΥΝΤΑΚΗ , που χάσαμε πρόσφατα , ανοίξαμε για πρώτη φορά τα φτερά μας για το εξωτερικό . Ακολούθησαν πολλά ταξίδια και αποστολές σε όλη σχεδόν την Ευρώπη . Αφιερώνουμε λοιπόν αυτή την αποστολή – προσκύνημα στον επί 30 χρόνια Μαέστρο μας , ΒΑΣΙΛΗ ΜΟΥΝΤΑΚΗ . Στα πλαίσια αυτών των 2 συναυλιών η Χορωδία μας, σαν εκπρόσωπος της Κεφαλονιάς , θα τιμηθεί , από τις Οργανώσεις των απογόνων των θυμάτων της Μεραρχίας ΑΚΟΥΙ στα τραγικά γεγονότα της Κεφαλονιάς , τον Σεπτέμβρη του 1943 , για την Ανθρωπιά και την μεγαλόψυχη αντιμετώπιση του Κεφαλονίτικου Λαού , απέναντι στους πρώην κατακτητές του , όταν αυτοί βρέθηκαν στην τραγική κατάσταση να διώκονται και να εκτελούνται από τα στρατεύματα των Ναζί .
Σε αυτή την τιμητική για το Νησί μας αναγνώριση συνέβαλε η αρχιτέκτονας Μπρούνα Ντε Πάουλα- Καραμπάτου , την οποία και ευχαριστούμε . Φυσικά ευχαριστούμε και τους χορηγούς μας για την στήριξή τους , που χωρίς αυτήν , δύσκολα θα καταφέρναμε όλα όσα έχουμε καταφέρει .
Τις τελευταίες μέρες του ταξιδιού η αποστολή θα επισκεφτεί τα Ελληνόφωνα μέρη της Απουλίας , όπου θα έχει συνάντηση με Ελληνόφωνες της περιοχής .
Για το ΔΣ.
Ο ΠΡΌΕΔΡΟΣ
ΡΩΣΣΕΤΟΣ ΛΟΥΖΗΣ
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/06/afisa-BRIBDISI-742x1024.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)