Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Συλλυπητήριο μήνυμα για τον Μπάμπη Αντύπα](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2F%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB-3.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=e3639424)
![Συλλυπητήριο μήνυμα για τον Μπάμπη Αντύπα](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2F%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB-3.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=e61394f9)
Συλλυπητήριο μήνυμα για τον Μπάμπη Αντύπα
Είχα την τύχη να συμπορευτώ – μαζί με πολλούς άλλους – με τον Μπάμπη Αντύπα για πολλά χρόνια σε μια επίπονη προσπάθεια για την κοινωνική και πολιτική ανάπτυξη του τόπου μας.
Ο Μπάμπης ξεχώρισε και ηγήθηκε αυτής της προσπάθειας. Διέθετε πρωτοφανές πολιτικό αισθητήριο, ήταν φιλαλήθης, ευθύς, ακριβοδίκαιος, ανεπιτήδευτος, σοβαρός, φιλοπρόοδος. Ήταν θεμέλιο αξιοπιστίας και κύρους της πορείας μας. Ορθολογιστής, προικισμένος με σπάνια κριτική σκέψη, αναφερόταν πάντα στη συλλογικότητα. Εκ φύσεως αντιλαϊκιστής, με ευρύ πολιτικό πλαίσιο αναζήτησης.
Στωικός και φιλοσοφημένος στα όρια της εσωστρέφειας, συνειδητός ακόλουθος του «λάθε βιώσας», «εξοργιζόταν» με την καταιγίδα της φιγούρας, του life style, του ξεπεσμένου «φαίνεσθαι», γι’ αυτό πολλές φορές με την αυστηρότητα που τον διέκρινε, καυτηρίαζε και επανέφερε πρόσωπα και καταστάσεις στη θέση τους. Εξ αυτής της φιλοσοφημένης στάσης ζωής προέκυπτε η πολιτική ανιδιοτέλειά του. Δεν υπήρξε θηρευτής θέσεων, αν και θα μπορούσε με σχετική ευκολία να τις αποκτήσει.
Ευαίσθητος, συναισθηματικός, διεισδυτικός στα περίπλοκα υπαρξιακά προβλήματα. Ανοιχτός, ανεκτικός στις κοινωνικές καινοτομίες, φιλότεχνος και ενστικτωδώς θαυμαστής του ωραίου, της εσώτερης ομορφιάς.
Φίλος, σύντροφος καλός, σταθερός, συνεπής, αδέκαστος.
Συλλυπητήρια στην Ελένη, στη Νατάσα, στον Παναγή, στον Γιάννη, στα εγγόνια.
Φίλε Μπάμπη,
ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που υπήρξες στη ζωή μου…
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)