Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Συμμετοχή του Τ.Ψ.Μ.Ε. και του Α΄ Δημοτικού Σχολείου Ληξουρίου σε Διεθνές Συνέδριο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FIMG_3060-1-scaled.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=c1ce5af2)
![Συμμετοχή του Τ.Ψ.Μ.Ε. και του Α΄ Δημοτικού Σχολείου Ληξουρίου σε Διεθνές Συνέδριο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FIMG_3060-1-scaled.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=591dbe1c)
Συμμετοχή του Τ.Ψ.Μ.Ε. και του Α΄ Δημοτικού Σχολείου Ληξουρίου σε Διεθνές Συνέδριο
Το κινηματογραφικό αυτό project εκπονήθηκε το σχολικό έτος 2022-2023 στο Α’ Δημοτικό Σχολείο Ληξουρίου με τη σύμπραξη του Τμήματος Ψηφιακών Μέσων και Επικοινωνίας του Ιονίου Πανεπιστημίου. Με αφετηρία τη ρήση του Πλάτωνα «Η Παιδεία είναι δεύτερος ήλιος για τους ανθρώπους», σχεδιάστηκε μια διδακτική παρέμβαση η οποία είχε ως κυρίαρχο δομικό στοιχείο την παραγωγή μιας μυθοπλαστικής ταινίας στον χώρο του σχολείου, με δημιουργό την Κωνσταντίνα Κατσιβέλη, δασκάλα του σχολείου, πρωταγωνιστές τους μικρούς μαθητές των περσινών Ε’ και Γ’ τάξεων και πλήρωμα παραγωγής τη φοιτητική ομάδα.
Στο συνέδριο παρουσιάστηκε η επιστημονική εργασία «Εντάσσοντας την οπτικοακουστική παιδεία στο δημοτικό σχολείο – αποτίμηση μιας καινοτόμου διδακτικής παρέμβασης» η οποία εκπονήθηκε από την εκπαιδευτικό Κωνσταντίνα Κατσιβέλη, την Αγγελική Τοτόλου, υποψήφια διδάκτωρ του Ιονίου Πανεπιστημίου και τον Γεώργιο Π. Ηλιάδη, Αναπληρωτή Καθηγητή. Η συνεργασία αυτή επιδεικνύει μια περίπτωση συλλογικής προσπάθειας η οποία πέρα από την προβολή στην τοπική κοινωνία, τη σύμπραξη ενός δημοτικού σχολείου με το οικείο πανεπιστημιακό τμήμα, τη δημιουργικότητα από πλευράς εκπαιδευτικών και το πεδίο πρακτικής τριβής των φοιτητών, είχε πολλαπλά οφέλη. Η σύνδεση της δράσης με γονείς και μαθητές του σχολείου υπήρξε καταλυτική για την επιτυχία του εγχειρήματος ως κοινωνικού γεγονότος. Παράλληλα, η εισαγωγή της οπτικοακουστικής παιδείας στο σχολείο απέδωσε σημαντικό όφελος σε επίπεδο αξιών, φιλολογίας και ανθρωπισμού.
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Πρόγραμμα-Συνεδρίου.png)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3060-1024x683.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)