Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Συνάντηση εργασίας για θέματα Πολιτικής Προστασίας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FDSC_0001-1-scaled.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=a721dad3)
![Συνάντηση εργασίας για θέματα Πολιτικής Προστασίας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FDSC_0001-1-scaled.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=06cc2c10)
Συνάντηση εργασίας για θέματα Πολιτικής Προστασίας
Χθες Τετάρτη, 15 Μαΐου 2024 και στα πλαίσια της έναρξης της αντιπυρικής περιόδου, πραγματοποιήθηκε συνάντηση εργασίας στο Δημοτικό Θέατρο Αργοστολίου «Ο Κέφαλος». Συζητήθηκαν θέματα που αφορούν την πολιτική προστασία παρουσία του Βουλευτή Κεφαλονιάς & Ιθάκης Παναγή Καππάτου, του Αντιδημάρχου Διονύσιου Κωνσταντάτου, της Αντιδημάρχου Κρυσταλίας Μιχαλάτου, του Διοικητή Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Μίλτο Καραγεωργιάδη, της Διευθύντριας Δασών Άννα Λύτρα, υπηρεσιακών παραγόντων του Δήμου και προέδρων κοινοτήτων του Δήμου Αργοστολίου.
Ειδικότερα παρουσιάστηκε το σχέδιο αντιμετώπισης εκτάκτων αναγκών εξ αιτίας δασικών πυρκαγιών με κωδική ονομασία «ΙΟΛΑΟΣ», οι αρμοδιότητες των προέδρων δημοτικών κοινοτήτων κατά την αντιπυρική περίοδο, η εγκύκλιος της πυροπροστασίας καθώς και η πυροσβεστική διάταξη 20/2024 «Καθορισμός προληπτικών μέτρων πυροπροστασίας οικοπεδικών και λοιπών ακάλυπτων χώρων
που βρίσκονται σε περιοχές εντός εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων, εντός ορίων οικισμών χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο, σε εκτάσεις που βρίσκονται εντός ακτίνας 100 μ. από τα όρια των ανωτέρω περιοχών, καθώς και σε εκτός σχεδίου γήπεδα με κτίσμα».
Ο Αντιδήμαρχος
Διονύσιος Κωνσταντάτος
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/DSC_0049-1024x678.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/DSC_0052-1024x581.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/DSC_0027-1024x678.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/DSC_0024-1024x678.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/DSC_0001-1024x678.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/DSC_0010-1024x678.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/DSC_0005-1024x678.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)