Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Τέχνη, Ερωτισμός, Οικολογία στο Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FPascale-Weber-1.jpeg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=3457e74a)
![Τέχνη, Ερωτισμός, Οικολογία στο Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FPascale-Weber-1.jpeg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=b7698465)
Τέχνη, Ερωτισμός, Οικολογία στο Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο
Η έκθεση Τέχνη, Ερωτισμός, Οικολογία θα πραγματοποιηθεί στις 15 και 16 Μαΐου 2024, στα πλαίσια διεθνούς διημερίδας φιλοσοφίας, ιστορίας της τέχνης και αισθητικής στην μεγάλη Αίθουσα «Λύσανδρος Καυταντζόγλου» του Κτιρίου Αβέρωφ του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (ΕΜΠ) στην Αθήνα, ως αντίστιξη στο ομώνυμο συμπόσιο που συνδιοργανώνει το University Paris 1- Πάνθεον Σορβόννης, Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία. Η εικαστική έκθεση συγκεντρώνει έργα που μαρτυρούν την ευχάριστη, ζωτική και συμβολική σχέση του σώματος με το φυσικό ή τεχνητό περιβάλλον. Απαρτίζεται από 20 καλλιτέχνες διαφόρων εθνικοτήτων, που ζουν στην Ελλάδα και τη Γαλλία. Κάθε έργο χωράει σε ένα κλειστό κουτί. Ως αποτέλεσμα, τα έργα που φιλοτεχνήθηκαν στη Γαλλία μεταφέρθηκαν από το Παρίσι σε αποσκευές. Εν μέρει, λοιπόν, πρόκειται για μια «έκθεση σε βαλίτσα», που θυμίζει το «boîtes en valise» του Marcel Duchamp.
Η ερωτική έκθεση κυκλοφορεί σχεδόν λαθραία, σαν να ήταν προσωπικά εφέ του θεωρητικού της τέχνης Πασκάλ Βέμπερ. Στη συνέχεια, οι καλλιτέχνες είναι ελεύθεροι να ενσωματώσουν τα κουτιά στις δικές τους καλλιτεχνικές συνθέσεις στο χώρο. Τα έργα αυτά μας ταξιδεύουν πίσω στην ευθραυστότητα της ευαίσθητης εμπειρίας, στο μυστήριο της ερωτικής επιθυμίας, αλλά και στην πληθωρικότητα των ζωντανών και στην τρέλα της αγάπης και της υβριδικότητας. Είναι ευτύχημα που αυτή η έκθεση πραγματοποιείται στην Αθήνα, στο σπίτι του Έρωτα, της Αφροδίτης, της Σαπφούς, του Ορφέα, του Πάνα, όλων των ειδών Σατύρων και υβριδικών όντων – με λίγα λόγια, στο λίκνο μιας μυθολογίας που διαπερνά ολόκληρη την Ευρώπη και βοηθά να ζούμε σε αυτή την ερωτική, απαραίτητη, αμοιβαία και συνεχή ανταλλαγή με τη σάρκα του κόσμου.
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Armando-Zacarias.jpeg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Pascale-Weber-1024x940.jpeg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/INVITATION-1024x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Costas-Evangelatos.png)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)