Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![ΥΠΕΡΙΩΝ: Δράσεις του Κ.Δ.Η.Φ. στα πλαίσια της Πρωτομαγιάς και της Μεγάλης Τετάρτης](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2F439451751_291767373983056_8054427793851706749_n-1.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=20cc955e)
![ΥΠΕΡΙΩΝ: Δράσεις του Κ.Δ.Η.Φ. στα πλαίσια της Πρωτομαγιάς και της Μεγάλης Τετάρτης](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2F439451751_291767373983056_8054427793851706749_n-1.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=f44c2767)
ΥΠΕΡΙΩΝ: Δράσεις του Κ.Δ.Η.Φ. στα πλαίσια της Πρωτομαγιάς και της Μεγάλης Τετάρτης
Σήμερα ήταν μια ιδιαίτερη μέρα για όλους, συμπεριλαμβανομένου των ωφελούμενων, το επιστημονικό και υποστηρικτικό προσωπικό, στο Κέντρο Διημέρευσης και Ημερήσιας Φροντίδας της Ένωσης Προστασίας της Ισότητας και των Δικαιωμάτων Α.μεΑ. «ΥΠΕΡΙΩΝ», καθώς ο συνδυασμός της Πρωτομαγιάς και της Μεγάλης Τετάρτης έδωσε την ευκαιρία για ένα μοναδικό πρόγραμμα
δραστηριοτήτων. Η μέρα ξεκίνησε με την κατασκευή του παραδοσιακού Μαγιάτικου στεφανιού, του
συμβόλου της άνοιξης και του «ξυπνήματος» της φύσης, με φρέσκα λουλούδια και φυτά, όπως αρμπαρόριζα, τριαντάφυλλα, κρίνα, κλαδιά ελιάς, κ.ά. Στη συνέχεια, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική συζήτηση ανάμεσα σε προσωπικό και ωφελούμενους σχετικά με τη διττή φύση της Πρωτομαγιάς, ως γιορτή των λουλουδιών αλλά και ως εργατική απεργία, λόγω του ότι με την εξέγερση των εργατών το 1886 στο Σικάγο, αλλά και με την συγκέντρωση της Πρωτομαγιάς του 1894 στην Ελλάδα, θεσπίστηκαν θεμελιώδη εργατικά δικαιώματα, με την εγκαθίδρυση πρωτίστως της 8ωρης εργασίας. Στη συνέχεια, φτιάξαμε μαζί με τους ωφελούμενους Πασχαλινά κουλουράκια, τα οποία ζυμώσαμε σε διάφορα σχήματα και ψήσαμε στο φούρνο, ενώ οι δραστηριότητες ολοκληρώθηκαν με την παρασκευή λαχταριστής λεμονάδας. Οι δράσεις της εβδομάδας θα ολοκληρωθούν αύριο, καθώς – λόγω των
καθιερωμένων αργιών – η δομή θα παραμείνει κλειστή από την Μεγάλη Παρασκευή ως και Τρίτη του Πάσχα.
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/440208803_770147708593161_3209279106464643864_n-1024x768.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/439726407_356843837367249_7535113194786910353_n-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/439451751_291767373983056_8054427793851706749_n-1024x506.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)