Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Υποδοχή στη Βουλή των Ελλήνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ληξουρίου Κεφαλληνίας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2Fpkappatos-lix-3-2.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=a0e7c48c)
![Υποδοχή στη Βουλή των Ελλήνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ληξουρίου Κεφαλληνίας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2Fpkappatos-lix-3-2.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=1a8eee81)
Υποδοχή στη Βουλή των Ελλήνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ληξουρίου Κεφαλληνίας
Μια ξεχωριστή στιγμή της κοινοβουλευτικής μου καθημερινότητας ήταν η σημερινή επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων ενός ακόμη σχολείου των νησιών μας.
Με ιδιαίτερη χαρά υποδέχτηκα στο Μέγαρο της Βουλής των Ελλήνων τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ληξουρίου Κεφαλληνίας.
Κατά την διάρκεια της ξενάγησης, είχα την ευκαιρία να συνομιλήσω με τους μικρούς μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους κηδεμόνες τους. Το έμπρακτο ενδιαφέρον τους και οι ερωτήσεις που μου έθεσαν στάθηκαν αφορμή για να τους ενημερώσω σχετικά με τη θεσμική σπουδαιότητα των διαδικασιών που διεξάγονται στη Βουλή αλλά και για τα καθήκοντα και τις υποχρεώσεις του βουλευτικού αξιώματος.
Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής επίσκεψης, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης περιηγήθηκαν στους χώρους του Κοινοβουλίου και γνώρισαν από κοντά την ιστορία του. Ξεναγήθηκαν στην έκθεση με θέμα: «Αντικρίζοντας την Ελευθερία! Στη Βουλή των Ελλήνων δύο αιώνες μετά», που φιλοξενείται στην Αίθουσα Ελευθέριος Βενιζέλος.
Οι συνάδελφοι βουλευτές τους καλωσόρισαν με ένα θερμό χειροκρότημα στην αίθουσα της Ολομέλειας, όπου παρακολούθησαν από τα θεωρεία μέρος των κοινοβουλευτικών συζητήσεων που έλαβαν χώρα, γεγονός που εντυπωσίασε τους μικρούς επισκέπτες.
Θα ήθελα να εκφράσω θερμές ευχαριστίες προς τους εκπαιδευτικούς και κηδεμόνες των μαθητών καθώς είναι εξαιρετικά σημαντικό η νέα γενιά να γνωρίσει και να έρθει σε επαφή με τις αξίες της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας.
Αποτελεί ιδιαίτερη τιμή για εμένα να υποδέχομαι στη Βουλή των Ελλήνων τους συμπολίτες μου από την Κεφαλονιά και την Ιθάκη.
Η νέα γενιά, τα παιδιά μας, είναι η κινητήρια δύναμη της αλλαγής, η ελπίδα για το μέλλον.
Ευελπιστώ η σημερινή επίσκεψη των μικρών μας μαθητών στη Βουλή να αποτελέσει πηγή έμπνευσης για την ενασχόλησή τους με τα κοινά και να καταστούν εν δυνάμει ενεργοί πολίτες.
Παναγής Καππάτος
Βουλευτής Κεφαλονιάς & Ιθάκης
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/pkappatos-lix-12-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/pkappatos-lix-11-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/pkappatos-lix-10-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/pkappatos-lix-9-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/pkappatos-lix-8-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/pkappatos-lix-7-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/pkappatos-lix-6-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/pkappatos-lix-3-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/pkappatos-lix-5-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/pkappatos-lix-4-768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/pkappatos-lix-1--768x1024.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/pkappatos-lix-2-768x1024.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)