Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Φιλαρμονική Σχολή Κεφαλονιάς: Εκδήλωση για την Παγκόσμια ημέρα Μουσικής](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2F5c9ad52f639ae8692a618ad4e0acf8fa_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=d34cb082)
![Φιλαρμονική Σχολή Κεφαλονιάς: Εκδήλωση για την Παγκόσμια ημέρα Μουσικής](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2F5c9ad52f639ae8692a618ad4e0acf8fa_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=c0aaf726)
Φιλαρμονική Σχολή Κεφαλονιάς: Εκδήλωση για την Παγκόσμια ημέρα Μουσικής
Σε όλη την Ευρώπη η 21 Ιουνίου είναι η ημέρα της Μουσικής. Με συναυλίες, μουσικές εκδηλώσεις και κυρίως ακρόαση δίνεται η ευκαιρία σε όλους εμάς, που η μουσική κατέχει κεντρική θέση στη ζωή μας, να εκφράσουμε την ευγνωμοσύνη μας σε αυτήν την τέχνη που συντροφεύει τον άνθρωπο χιλιάδες χρόνια. Την Ημέρα της Μουσικής, με αφορμή τη συμπλήρωση 200 χρόνων από την πρώτη εκτέλεση της 9ης Συμφωνίας του Μπετόβεν, η Φιλαρμονική Σχολή Κεφαλληνίας θα τιμήσει την μουσική με την ίδια της ψυχή της μουσικής όπως είναι ο «Ύμνος στη Χαρά». Η Μπάντα της Φιλαρμονικής Σχολής θα ερμηνεύσει το πανανθρώπινο αυτό τραγούδι συμπράττοντας με τις παιδικές, νεανικές φωνές των σπουδαστών του Ωδείου. Καλούμε επίσης κάθε παιδί που αγαπά τη μουσική να ενώσει τη φωνή του με την δική μας και να ενταχθεί στη χορωδία μας με σκοπό την απόδοση του «Ύμνου στη Χαρά». Το πραγματικό νόημα της Μουσικής βρίσκεται στην ένωση των δυνάμεων των ανθρώπων, στη συνεργασία, στην κοινή σκέψη, στην ενότητα της ψυχής. Τον συντονισμό της εκδήλωσης έχει αναλάβει ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής Φίλιππος Τσαλαχούρης, την Διδασκαλία της Χορωδίας η Σταυρούλα Πολλάτου και την Μουσική Διεύθυνση της Μπάντας ο Αρχιμουσικός Άγγελος Πρωτοψάλτης. Πληροφορίες στην Γραμματεία της Σχολής Δευτέρα έως Παρασκευή 4:00- 9:00μμ και Σάββατο 10:00-3:00μμ. Τηλέφωνο επικοινωνίας 26710-25946
Από την Διοίκηση της Σχολής
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)