Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![2ο ΓΕΛ Αργοστολίου: κινητικότητα ανταλλαγής μαθητώνστο πλαίσιο προγράμματος Erasmus](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F05%2F%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF-1.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=f021754d)
![2ο ΓΕΛ Αργοστολίου: κινητικότητα ανταλλαγής μαθητώνστο πλαίσιο προγράμματος Erasmus](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F05%2F%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF-1.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=fe33282c)
2ο ΓΕΛ Αργοστολίου: κινητικότητα ανταλλαγής μαθητώνστο πλαίσιο προγράμματος Erasmus
Το 2ο Γενικό Λύκειο Αργοστολίου συμμετείχε στην τελευταία κινητικότητα του σχεδίου σύμπραξης σχολείων Risk Impact Zones Environment R.I.Z.E. – 2020-1-PT01-KA229-078736 η οποία
πραγματοποιήθηκε στο Παρτινίκο της Σικελίας από το σχολείο IIS ORSO MARIO CORBINO DI PARTINICO από τις 02-05- 2022 έως τις 05-05-2023 στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+. Στόχος του σχεδίου είναι η μελέτη των φυσικών καταστροφών και οι τρόποι αντιμετώπισης τέτοιων φαινομένων.
Στις δραστηριότητες συμμετείχαν συνολικά 27 μαθητές και 14 καθηγητές των 6 σχολείων της σύμπραξης από την Πορτογαλία, Βουλγαρία, Ιταλία, Ελλάδα, Γαλλία (Μαρτινίκα) και την Κύπρο. Στα
πλαίσια των δραστηριοτήτων τα παιδιά μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους επισκέφτηκαν το IIS ORSO MARIO CORBINO DI PARTINICO , που φιλοξένησε την κινητικότητα, και συμμετείχαν σε ομαδικές δραστηριότητες. Οι μαθητές παρουσίασαν τα σακίδια έκτακτης ανάγκης που κατασκεύασαν με
ανακυκλωμένα υλικά. Επίσης, παρακολούθησαν διαλέξεις από ειδικό της Περιφερειακής Πολιτικής Προστασίας, από Γεωλόγο και ειδικό στον ηφαιστειακό τομέα και από αναπληρωτή καθηγητή από το Πανεπιστήμιο του Παλέρμο ειδικό στους επιδημιολογικούς κινδύνους. Αξιοσημείωτο είναι το
γεγονός ότι μαθητές και εκπαιδευτικοί προσκλήθηκαν στο δημαρχείο της πόλης όπου ο Δήμαρχος Δρ. Pietro Rao συνομίλησε μαζί τους. Επιπλέον, είδαν από κοντά την κοιλάδα των ναών στο Agrigento (Αρχαίος Ακράγαντας – μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς της Unesco), την μεσαιωνική καστροπολιτεία Erice καθώς και το Castellammare del Golfo και το San Vito Lo Capo για να γίνει αντιληπτή η καταστροφή του θαλάσσιου οικοσυστήματος λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας. Τέλος πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Παλέρμο και το Μονρεάλε όπου θαύμασαν μοναδικές εκκλησίες.
Οι μαθητές από τις διάφορες ευρωπαϊκές χώρες γνωρίστηκαν μεταξύ τους και αντάλλαξαν σκέψεις και εμπειρίες, γεγονός που βελτίωσε τις γλωσσικές τους ικανότητες, καλλιέργησε το πολιτισμικό τους υπόβαθρο και ενίσχυσε την ταυτότητά τους ως Ευρωπαίους πολίτες.
Στην κινητικότητα συμμετείχαν οι μαθητές της Β’ Λυκείου Βαλλιανάτος Διονύσιος, Σταματελάτου Αλίκη και Χριστοφοράτου Βιλελμίνη – Δέσποινα . Τις μαθήτριες συνόδεψαν οι καθηγητές Καλογηράτου Χαρά και Παπαπαναγιώτου Γεώργιος.
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)