Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![3ο Kefalonia Wine Hub – Βιοδυναμική και Έξυπνη Γεωργία](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2Fphoto-1597043851759-3b383a6d1c14-e1637678085493.jpeg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=1957232f)
![3ο Kefalonia Wine Hub – Βιοδυναμική και Έξυπνη Γεωργία](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2Fphoto-1597043851759-3b383a6d1c14-e1637678085493.jpeg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=47d2d0b9)
3ο Kefalonia Wine Hub – Βιοδυναμική και Έξυπνη Γεωργία
3ο Kefalonia Wine Hub – Βιοδυναμική και Έξυπνη Γεωργία Ο Σύνδεσμος Οινοποιών Κεφαλονιάς σε συνεργασία με την Άνθεια Κώτση, διοργανώνει για 3η χρονιά την ημερίδα η Κεφαλονιά ένα HUB για το κρασί / Kefalonia Wine Hub. Το 3ο Kefalonia Wine Hub θα φέρει για ακόμα μια φορά στο προσκήνιο επίκαιρα θέματα που αφορούν την αμπελουργία και το κρασί. Η φετινή χρονιά του Kefalonia Wine Hub είναι αφιερωμένη στην Βιοδυναμική και το smart farming. Δύο θέματα επίκαιρα τα οποία θα ερευνήσουμε τόσο με τη θεωρητική τους πλευρά όσο και την πρακτική. Τι πραγματικά σημαίνει βιοδυναμική στο κρασί και το αμπέλι; Πως οι πρακτικές τις αμπελουργίας επηρεάζουν το περιβάλλον μας; Τι προσφέρει στο περιβάλλον η σύγχρονη αμπελουργία και το smart farming και πως εφαρμόζεται; Τα παραπάνω ερωτήματα και όχι μόνο, θα μας απαντήσουν οι καλεσμένοι ομιλητές, κ. Γεώργας Δημήτριος (οινοποιός, γεωλόγος), ο κ. Δεσύλλας Μάριος (γεωπόνος, σύμβουλος βιοδυναμικής καλλιέργειας), και ο κ. Χριστούδης Δημήτριος (MSc Γεωπόνος – Smart agriculture expert) μαζί με τον κ. Ιάσονα Μπινιάρη (MSc Γεωπόνος – Smart agriculture expert). 22 Ιουνίου, 11:00-13:00 Στην αίθουσα εκδηλώσεων Βαλλιανείου Επαγγελματικής Σχολής, Ληξούρι. Το Kefalonia Wine Hub πρόκειται για ομιλίες καταξιωμένων επαγγελματιών πάνω στο κρασί και την αμπελουργία, για θέματα τα οποία απασχολούν τον κλάδο. Με αυτό ο Σύνδεσμος Οινοποιών Κεφαλονιάς έχει ως στόχο να δώσει χώρο στη συζήτηση αυτών των θεμάτων και να τα προβάλει πανελλαδικά. Στόχος της δράσης αυτής είναι να γίνει η Κεφαλονιά ένα hub για το κρασί, ένα κέντρο δηλαδή της συζήτησης για το κρασί στην Ελλάδα. Τις προηγούμενες δύο χρονιές, η θεματολογία του Kefalonia Wine Hub ήταν η κλιματική αλλαγή και οι νέες τεχνολογίες στο αμπέλι από τη θεωρητική τους πλευρά.
Kefalonia Wine Hub
22 Ιουνίου, 11:00-13:00
Στην αίθουσα εκδηλώσεων Βαλλιανείου Επαγγελματικής Σχολής, Ληξούρι.
Ευχαριστούμε θερμά την Δήμο Αργοστολίου και τον Δήμο Ληξουρίου για την υποστήριξη τους
στη δράση μας. Συνδιοργάνωση Περιφέρεια Ιονίων Νήσων.
Υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίµων.
Περισσότερες πληροφορίες στο facebook και Instagram @kefaloniawinemakers.
www.kefaloniawinemakers.gr
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/05/Kefalonia-wine-hub-2024-poster-750x1024.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)