Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Aιμοδοσία και ημερίδα εθελοντισμού στο Ιόνιο πανεπιστήμιο 5 Απριλίου 2024](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2Fethelontiki-aimodosia.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=e57e6ee4)
![Aιμοδοσία και ημερίδα εθελοντισμού στο Ιόνιο πανεπιστήμιο 5 Απριλίου 2024](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2Fethelontiki-aimodosia.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=fbd9f3ef)
Aιμοδοσία και ημερίδα εθελοντισμού στο Ιόνιο πανεπιστήμιο 5 Απριλίου 2024
Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η Ημερίδα Εθελοντισμού και Προσφοράς από τον Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών του Ιονίου Πανεπιστημίου
Η ημερίδα εθελοντισμού και προσφοράς, που διοργανώθηκε από τον Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών του Ιονίου Πανεπιστημίου ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024. Η ημερίδα ήταν προϊόν συνεργασίας με το Τμήμα Αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείου Κέρκυρας, τον Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών της Ιατροχειρουργικής Εταιρείας Κέρκυρας, τον Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών & Δοτών Μυελού των Οστών Κέρκυρας «Πανδότης» (μέλος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Εθελοντών Αιμοδοτών), τον «Φάρο Ζωής», την Τράπεζα Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών «Όραμα Ελπίδας», την Ομάδα Αιμοδοτών Δημοτικού Σχολείου Κάτω Κορακιάνας «ΧΑΡΙ-ΖΩ» και την Βιβλιοθήκη και Κέντρο Πληροφόρησης του Ιονίου Πανεπιστημίου.
Η εκδήλωση περιλάμβανε δύο διακριτά μέρη. Το πρώτο ήταν μια εθελοντική αιμοδοσία που πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Κτίριο Γαληνός, συγκεντρώνοντας συνολικά 37 φιάλες αίματος! Η προσφορά αίματος αποτελεί τον πυρήνα του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης, και η μαζική συμμετοχή από την κοινότητά μας αποτελεί αναμφισβήτητα ένα ισχυρό μήνυμα αλληλεγγύης και ανθρωπιάς.
Το δεύτερο περιελάμβανε σειρά ομιλιών με θέματα που αφορούν τον εθελοντισμό και την προσφορά. Εξειδικευμένοι ομιλητές μοιράστηκαν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους, ενισχύοντας την ευαισθητοποίηση και την ενθάρρυνση για τη συμμετοχή σε πράξεις εθελοντισμού. Την εκδήλωση χαιρέτισε ο Πρύτανης του Ιονίου Πανεπιστήμιου καθηγητής Ανδρέας Φλώρος, η Διοικήτρια του Γενικού Νοσοκομείου Κέρκυρας Μαντώ Εγγλεζοπούλου και ο Διευθυντής της Νοσοκομειακής Υπηρεσίας Αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείου Κέρκυρας Βασίλης Ανδριώτης.
Οι ομιλητές ανέπτυξαν θέματα που αφορούν τη σημασία της αιμοδοσίας και της προσφοράς μυελού των οστών, την ιστορία της αιμοδοσίας και των μεταμοσχεύσεων, καθώς και τους τρόπους προώθησης του εθελοντισμού στους νέους. Ανάμεσά τους η Δρ. Χριστίνα Τσίτου (Υπηρεσία Αιμοδοσίας Γενικού Νοσοκομείου Κέρκυρας), ο Δρ. Στέλιος Γραφάκος (Επιστημονικός Διευθυντής του Κέντρου Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών του Συλλόγου «ΟΡΑΜΑ ΕΛΠΙΔΑΣ»), η Δρ. Μαρία Μάνδυλα-Κουσουνή (Παιδίατρος, Ιστορικός, Πρόεδρος Ιατροχειρουργικής Εταιρείας Κέρκυρας), ο Αναστάσιος Νικολούζος (Πρόεδρος Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών & Δοτών μυελού των Οστών «Πανδότης»), η Σπίγγου Κωνσταντίνα – Αθανασία (Εκπαιδευτικός Π.Ε 11, υπεύθυνη της ομάδας αιμοδοσίας «ΧΑΡΙ ΖΩ» του Δ.Σ. Κάτω Κορακιάνας) και ο Δρ. Ιάκωβος Παναγόπουλος (Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Τεχνών Ήχου και Εικόνας Ιόνιο Πανεπιστήμιο- Διαχειριστής Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών Ιονίου Πανεπιστημίου).
Η συμμετοχή και ο ενθουσιασμός του κοινού αποτέλεσαν την καρδιά αυτής της εκδήλωσης, δίνοντας έτσι μια δυναμική ώθηση για την περαιτέρω ανάπτυξη των δραστηριοτήτων εθελοντισμού και προσφοράς στην κοινότητά μας.
Ευχαριστούμε θερμά όλους/ες όσους/ες συνέβαλαν στην επιτυχία αυτής της εκδήλωσης καθώς και όλες και όλους τους εθελοντές/ριες αιμοδότες/τριες. Σας περιμένουμε στην επόμενη δράση μας.
Για περισσότερες πληροφορίες:
Σύλλογος Εθελοντών Αιμοδοτών του Ιονίου Πανεπιστημίου Ιόνιο Πανεπιστήμιο:
https://ionio.gr/gr/community/blood-donors
Διαχειριστής Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών: Δρ. Ιάκωβος Παναγόπουλος (Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας, ΙόνιοΠανεπιστήμιο): panagopoulos@ionio.gr
Σελίδα Συλλόγου στο Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61552006269402
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2024/04/IMG_2806-1024x768.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)