Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Pharos Summit 2022: Οκτώ Αμερικάνικα Ακαδημαϊκά Ιδρύματα επισκέφθηκαν το Ιόνιο Πανεπιστήμιο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F11%2FKAP_1495.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=dabf9c9a)
![Pharos Summit 2022: Οκτώ Αμερικάνικα Ακαδημαϊκά Ιδρύματα επισκέφθηκαν το Ιόνιο Πανεπιστήμιο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F11%2FKAP_1495.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=936d84ee)
Pharos Summit 2022: Οκτώ Αμερικάνικα Ακαδημαϊκά Ιδρύματα επισκέφθηκαν το Ιόνιο Πανεπιστήμιο
Στο πλαίσιο της δράσης Pharos Summit 2022 το Ιόνιο Πανεπιστήμιο υποδέχθηκε οκτώ αμερικανικά Πανεπιστήμια, την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου. Οι εκπρόσωποι των Πανεπιστημίων Columbia, George Mason, Princeton, Stockton, Alabama, Kentucky, Texas – Health Science Center και William &
Mary συνοδεύονταν από στελέχη του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, το οποίο σχεδίασε και υλοποίησε τη δράση Pharos Summit 2022.
Τους εκπροσώπους των αμερικανικών Πανεπιστημίων υποδέχθηκε στο χώρο της Ιονίου Ακαδημίας ο Πρύτανης του Ιονίου Πανεπιστημίου, Καθηγητής Ανδρέας Φλώρος, ο οποίος παρουσίασε τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της ακαδημαϊκής φυσιογνωμίας του Ιδρύματος, καθώς επίσης και το εύρος και την
στοχοθεσία των διεθνών συνεργασιών του. Ακολούθησαν επιμέρους παρουσιάσεις από την Αντιπρύτανη Καθηγήτρια Κατερίνα Καμπάση αναφορικά με το προφίλ των σπουδών στα ακαδημαϊκά Τμήματα και από τον Πρόεδρο του Ερευνητικού Κέντρου του Ιονίου Πανεπιστημίου Καθηγητή
Παναγιώτη Βλάμο σχετικά με την στρατηγική εκπόνησης διεπιστημονικής έρευνας.
Στη συνέχεια, οι συμμετέχοντες στην συνάντηση είχαν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν κατ’ ιδίαν με εκπροσώπους από όλα τα ακαδημαϊκά Τμήματα του Ιονίου Πανεπιστημίου, με αντικείμενο συζήτησης τις πιθανές συνεργασίες σε θέματα όπως η διοργάνωση κοινών μαθημάτων και σύντομων εκπαιδευτικών προγραμμάτων (π.χ. χειμερινά και θερινά σχολεία), την κινητικότητα του προσωπικού, αλλά και την συνέργεια σε ερευνητικά πεδία κοινού ενδιαφέροντος. Μετά το πέρας των συναντήσεων, οι εκπρόσωποι των αμερικανικών Πανεπιστημίων ξεναγήθηκαν σε χώρους του Ιδρύματος, με την
επίσκεψη να ολοκληρώνεται με παράθεση γεύματος προς τιμήν τους.
Νωρίτερα, κατά την πανηγυρική εναρκτήρια εκδήλωση του Pharos Summit 2022 που έλαβε χώρα την Δευτέρα 7 Νοεμβρίου, το Ιόνιο Πανεπιστήμιο ήταν ένα εκ των τριών Ελληνικών Α.Ε.Ι. που παρουσίασαν ως παράδειγμα καλής πρακτικής τις συνεργασίες τους με Αμερικανικά Πανεπιστήμια. Για το Ιόνιο Πανεπιστήμιο, την παρουσίαση πραγματοποίησε ο Καθηγητής Παναγιώτης Βλάμος, από κοινού με τον Καθηγητή Κωνσταντίνο Λυκέτσο από το Πανεπιστήμιο Johns Hopkins, δίνοντας έμφαση στα αποτελέσματα που έχουν ήδη παραχθεί από κοινού και εφαρμόζονται στην Ελλάδα, στο πλαίσιο της εθνικής προσπάθειας αντιμετώπισης νευροεκφυλιστικών ασθενειών, όπως η άνοια.
«Η καλλιέργεια συνεργασιών με Πανεπιστημιακά Ιδρύματα του εξωτερικού αποτελεί μια από τις προτεραιότητες του Ιονίου Πανεπιστημίου, στο πλαίσιο της διεθνοποίησης των σπουδών και των ωφελειών που αυτή προσφέρει στους φοιτητές και στις φοιτήτριές μας. Εκτιμούμε ότι οι επαφές που
πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του Pharos Summit 2022 θα λειτουργήσουν ως καταλύτης για την ωρίμανση συνεργατικών πρωτοβουλιών, τόσο σε επίπεδο εκπαίδευσης, όσο και σε επίπεδο έρευνας, δημιουργώντας ένα πλαίσιο εμπιστοσύνης μεταξύ των εμπλεκόμενων μερών. Πλέον, τα Τμήματά
μας και οι επιμέρους ακαδημαϊκές τους δομές έχουν την δυνατότητα μέσω των επαφών που πραγματοποιήθηκαν να καλλιεργήσουν και να ανακοινώσουν ουσιαστικές τέτοιες συνεργασίες με κάποια εκ των κορυφαίων Πανεπιστημίων στις Η.Π.Α.. Ως Ιόνιο Πανεπιστήμιο, δεσμευόμαστε να στηρίξουμε την όποια προσπάθεια, ενεργοποιώντας και την υποστήριξη της τοπικής κοινωνίας,
εφόσον αυτό απαιτηθεί», δήλωσε ο Πρύτανης του Ιονίου Πανεπιστημίου, Καθηγητής Ανδρέας Φλώρος μετά την ολοκλήρωση των συναντήσεων του Pharos Summit 2022.
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/11/KAP_1495-1024x682.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/11/KAP_1570-1024x683.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/11/KAP_1654-1024x683.jpg)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
«ΠΕΣΣΑΔΕΙΑ 2024»: Ημέρες Τέχνης και Λόγου
Δήμος Αργοστολίου: Δωρεάν εξέταση σακχάρου για τους πολίτες
Ο απολαυστικός Γιάννης Σερβετάς και οι insta αναρτήσεις για την Κεφαλονιά
Δήμος Σάμης: Κουτάβια για υιοθεσία
Τι κρύβει η επιθυμία να τρώτε, μασάτε παγάκια
Οι torrent εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες και στα iPhone
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)