Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Ανάπλαση Παραλιακής Ζώνης Αργοστολίου](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F07%2Fpic1edit-scaled.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=dc246a77)
![Ανάπλαση Παραλιακής Ζώνης Αργοστολίου](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F07%2Fpic1edit-scaled.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=cd14b231)
Ανάπλαση Παραλιακής Ζώνης Αργοστολίου
Υπεγράφη σήμερα, Τρίτη 11 Ιουλίου 2023, ανάμεσα στον Δήμαρχο Αργοστολίου, Θεόφιλο Μιχαλάτο και την ανάδοχο εταιρεία ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ», η σύμβαση για το έργο με τίτλο: «Ανάπλαση Παραλιακής ζώνης Αργοστολίου» που αφορά την διαμόρφωση κι ανάπλαση του παραλιακού μετώπου της πόλης του Αργοστολίου, από την θέση «άγαλμα Καββαδία» μέχρι και το κτίριο του Λιμεναρχείου. Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στο 1.169.999,99€ (χωρίς Φ.Π.Α.).
Το έργο προβλέπει ρυθμίσεις στον τελευταίο πόλο του παραλιακού μετώπου, που είχε παραμείνει χωρίς ουσιαστική παρέμβαση από τον Δήμο. Συνάμα, αποτελεί την πιο προβεβλημένη περιοχή της πόλης του Αργοστολίου, καθώς είναι η πρώτη όψη που αντικρίζουν οι επιβάτες των κρουαζιερόπλοιων που επισκέπτονται το νησί μας και παράλληλα έχουμε την κύρια είσοδο του κεντρικού λιμένα, απ’ όπου ντόπιοι κι επισκέπτες επιβιβάζονται στο ferry για Ληξούρι. Οι ρυθμίσεις αυτές αφορούν:
- Την δημιουργία νέων θέσεων στάθμευσης,
- Την απόδοση περισσότερων χώρων σε πεζούς,
- Την δημιουργία λωρίδων όδευσης τυφλών,
- Την προώθηση της χρήσης ποδηλάτου, με την εξασφάλιση αποκλειστικής λωρίδας κυκλοφορίας από το Μαϊστράτο έως το γύρο του Κουτάβου,
- Την αισθητική βελτίωση της πόλης,
- Την τοποθέτηση καθιστικών αναψυχής,
- Την αύξηση των χώρων πρασίνου.
Στο σύνολό του ως έργο, έρχεται να ενοποιηθεί με τις ήδη γενόμενες παρεμβάσεις στο ευρύτερο φάσμα του παραλιακού μετώπου και να προσδώσει έναν μεγαλύτερο χώρο αναψυχής στους πολίτες κι επισκέπτες του Αργοστολίου, κάνοντας ευκολότερη τη μετακίνηση, με μέσα φιλικότερα προς το περιβάλλον, μειώνοντας την ανάγκη χρήσης αυτοκινήτου στο κέντρο της πόλης.
Ο Δήμαρχος Αργοστολίου, Θεόφιλος Μιχαλάτος.
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
Ενημέρωση για την λειτουργία των ΚΕΠ Σάμης λόγω εργασιών
Εξαιρετική η χορευτική εκδήλωση «Μαντήλι Ομορφοκέντητο & Πολυχορευμένο» του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο Μπάλλος» [21.07.2024]
Αρχαία επιστήμη, μύθοι και πραγματικότητες @Βοτανικός Κήπος [16.07.2024]
Δυο λόγια για τον Παναγή Δίλαλο από τον Ηλία Τουμασάτο
Δωρεά απινιδωτή στην περιφέρεια [08.07.2024]
Παγκόσμια Ημέρα Φιλιού 2024: Τι γιορτάζουμε σήμερα 6 Ιουλίου
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)