Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Αυτοψία στα σχολικά κτίρια της Κεφαλονιάς](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F19ae1e06471cf29efbe0f77f92e0ce74_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=2506ae15)
![Αυτοψία στα σχολικά κτίρια της Κεφαλονιάς](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F19ae1e06471cf29efbe0f77f92e0ce74_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=8601ee71)
Αυτοψία στα σχολικά κτίρια της Κεφαλονιάς
Αυτοψία στα σχολικά κτίρια του Αργοστολίου και το μηχανουργείο του ΕΠΑΛ Ληξουρίου που παραμένει κλειστό από τον σεισμό του 2014 πραγματοποίησε ο Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών, (Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών) και επισκέπτης Καθηγητής στο Πολυτεχνείο της Βιέννης Δρ. Στέφανος Δρίτσος.
Ο Καθηγητής επίσκεφθηκε την Κεφαλονιά μετά από πρόσκληση που του απευθυνε ο Αντιπεριφερειάρχης Κεφαλονιάς & Ιθάκης Σταύρος Τραυλός ενοψεί της διοργάνωσης από την Περιφερειακή Ενότητα Κεφαλονιάς & Ιθάκης απο κοινου με τους τέσσερις δήμους, το ΤΕΕ αλλά και το Πανεπιστήμιό Πατρών, δευτεροβάθμιου προσεισμικού ελέγχου των σχολικών κτιρίων του νησιού. Ο κ. Δρίτσος είναι ένας από τους επιστήμονες που συνέταξαν τον κανονισμό ενισχύσεων ( ΚΑΝ.ΕΠΕ ) ενώ είναι μέλος των Ειδικων Επιτροπών του ΟΑΣΠ.
«Είχα την τιμή να υποδεκτώ στο νησί μας τον Ομότιμο Καθηγητή του Πανεπιστημίου Πατρών, (Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών) και επισκέπτη Καθηγητή στο Πολυτεχνείο της Βιέννης Δρ. Στέφανς Δρίτσο, τον δικό μας καθηγητή που μας δίδαξε τα μυστικά των αντισεισμικών κατασκευών. Θεωρείται ο πλέον ειδικός στην χώρα στις αποκαταστάσεις των βλαβερών κτηρίων απο σεισμό. Με τον καθηγητή επισκεφτήκαμε σχολικά κτίρια στο Αργοστόλι αλλά και το Ληξούρι. Είχαμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε με τον δήμαρχο Αργοστολίου Θεόφιλο Μιχαλάτο και το δήμαρχο Ληξουρίου Γιώργο Κατσιβελη και να τους εκθέσουμε την πρόθεση της Αντιπεριφέρειας Κεφαλονιάς και Ιθάκης να οργανώσει σε συνεργασία με τους τέσσερις δήμους, το ΤΕΕ αλλά και το Πανεπιστήμιό Πατρών τον δευτεροβαθμιο προσεισμικό έλεγχο των σχολικών», δήλωσε ο κ. Τραυλός
Ο Αντιπεριφερειάρχης Κεφαλονιάς & Ιθάκης θεωρεί υποχρέωση όλων να κάνουμε ότι είναι δυνατόν ώστε κάθε μαθητής να μπορεί να φοιτά σε σχολείο του οποίου το κτήριο θα είναι ασφαλές και σύγχρονο και πρόσθεσε «αν μια περιοχή της χώρας δικαιούται τον δευτεροβάθμιο έλεγχο σχολικών κτηρίων αυτή είναι η Κεφαλονιά, η Ιθάκη αλλά και τα υπόλοιπα Ιόνια Νησιά. Σε αυτή τη προσπάθεια είμαι ιδιαίτερα ευτυχής και ευγνώμων που θα έχουμε την επιστημονική συνδρομή του καθηγητή Δρίτσου και της ομάδος του. Είμαι σίγουρος ότι τόσο οι σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων των σχολείων όσο και οι σύλλογοι δασκάλων και καθηγητών θα σταθούν δίπλα μας αφού αποτελούσε ένα πάγιο αίτημα τους πολλών χρόνων!»
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
Ενημέρωση για την λειτουργία των ΚΕΠ Σάμης λόγω εργασιών
Εξαιρετική η χορευτική εκδήλωση «Μαντήλι Ομορφοκέντητο & Πολυχορευμένο» του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο Μπάλλος» [21.07.2024]
Αρχαία επιστήμη, μύθοι και πραγματικότητες @Βοτανικός Κήπος [16.07.2024]
Δυο λόγια για τον Παναγή Δίλαλο από τον Ηλία Τουμασάτο
Δωρεά απινιδωτή στην περιφέρεια [08.07.2024]
Παγκόσμια Ημέρα Φιλιού 2024: Τι γιορτάζουμε σήμερα 6 Ιουλίου
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)