Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Γιατί «εξαφανίζονται» συστηματικά οι γάτες στον Αγκώνα;
Γιατί «εξαφανίζονται» συστηματικά οι γάτες στον Αγκώνα;
3 Ιανουαρίου 2020
Γιατί «εξαφανίζονται» συστηματικά οι γάτες στον Αγκώνα;
Καλή σας ημέρα και καλή χρονιά σε όλους, με υγεία, αγάπη και κάθε καλό.
Λυπάμαι που το μήνυμά μου είναι εκτός του πνεύματος των ημερών, αλλά νιώθω πραγματικά ότι πρέπει να προβληματιστούμε σοβαρά μπροστά σε κάποιες ανθρώπινες (;) συμπεριφορές.
Γράφει ο Ηλιάς Τουμασάτος
Στο χωριό μου, τον Αγκώνα, εδώ και τουλάχιστον μία δεκαετία, καμία από τις γάτες μας δεν έχει καταφέρει να ζήσει περισσότερο από ένα, ενάμισι με το ζόρι χρόνο!!!. Δεν μιλάω μονάχα για τις γάτες της γειτονιάς μου, είναι ένα φαινόμενο για το οποίο έχουν παραπονεθεί πολλοί χωριανοί. Μιλάμε για γάτες που στα χωριά μας είναι χρήσιμες, για γάτες που είναι ταϊσμένες και χορτάτες και δεν πάνε να κλέψουν, που δεν ενοχλούν πραγματικά κανέναν. Γάτες που τις μεγαλώνουμε, τις προσέχουμε, όχι “του σαλονιού”, χωριατόγατες που έχουν μάθει και να κυνηγάνε και να επιβιώνουν.
Κι όμως, οι γάτες μας χάνονται. Από την αυλή μας, τις τελευταίες είκοσι μέρες χάθηκαν τέσσερις. Πέντε-έξι ακόμα έχουν χαθεί από τη γειτονιά από το καλοκαίρι ίσαμε τώρα. Οι δύο σε μια νύχτα. Χάνονται και δεν τις ξαναβρίσκουμε ποτέ. Ελάχιστες όλα αυτά τα χρόνια τις έχουμε βρει κάπου νεκρές από κάποιο αμάξι. Κανείς δεν ξέρει τον χαμό τους. Ούτε τον λόγο. Πραγματικά, όσοι τα προσέχουμε αυτά τα γατιά δεν έχουμε διαφορές με κανέναν, δεν έχουμε ενοχλήσει ποτέ κανέναν. Γιατί, τότε;
Είναι δυνατόν, τόσες πολλές φορές τα τελευταία χρόνια (μιλάμε για δεκάδες γατιά), να ταΐζεις αποβραδίς τη γάτα και το επόμενο πρωί να μην την ξαναβλέπεις; Και τί να υποθέσεις; Ποιος να το κάνει; Και γιατί να το κάνει;
Ποιος ανθρώπινος νους βρίσκει ευχαρίστηση στο να “εξαφανίζει” αθώα ζώα, τα οποία ΔΕΝ τον ενοχλούν καν, αντίθετα είναι και χρήσιμα; Και τί άλλες “ευχαριστήσεις” μπορεί να έχει ένας νους που σκοτώνει ζώα; Πού μπορεί να φτάσει;
Και, πιστέψτε με, νιώθουμε πως δεν μπορούμε να κάνουμε απολύτως τίποτα. Τί να κάνεις; Να πας στην αστυνομία ή στον εισαγγελέα; Με ποια στοιχεία; Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι οι γάτες στον Αγκώνα εξαφανίζονται. Πώς; Με ποιο τρόπο; Γιατί; Κι έτσι, επαφίεσαι στην ανθρωπιά των άλλων. Ποια;
Βλέπω τη μάνα μου, που μένει μόνιμα στο χωριό, να στενοχωριέται. “Τα ταΐζω, τα προσέχω, τα μεγαλώνω… και χάνονται”. Έχει καταντήσει ρουτίνα πια. Και κάθε φορά που κι εγώ φεύγω και τα βλέπω να παίζουν στην αυλή και τα χωράφια, αναρωτιέμαι αν θα τα ξαναδώ να τρέχουν και να παίζουν την επόμενη φορά.
Σήμερα, άλλα δυο γατάκια δεν ξημερώθηκαν εκεί που κοιμούνταν, μαζί με άλλα τρία, που έχουν απομείνει, αγκαλιασμένα. Ελπίζω να γυρίσουν. Όπως κάθε φορά. Και ποτέ δεν γυρίζουν. Οι μανάδες τους χάθηκαν τις προηγούμενες δέκα μέρες. Δεν γύρισαν. Μία γάτα λίγο πιο μεγάλη (1 έτους) έχει απομείνει να τα φυλάει, κουτσή από το ένα πόδι, κι όμως τα παίρνει όλα αγκαλιά, κι ας μην είναι δικά της.
Εμείς οι άνθρωποι; Γιατί το κάνουμε αυτό; Γιατί; Είναι “μαγκιά;” Είναι “χόμπι”; Είναι “χαβαλές”, είναι καθαρή κακία;
Καλή χρονιά σε όλους. Ας μοιάσουμε λίγο περισσότερο σ’ αυτήν την κουτσή γάτα…
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
Ενημέρωση για την λειτουργία των ΚΕΠ Σάμης λόγω εργασιών
Ενημερώνουμε τους δημότες, πως λόγω εργασιών στo ΚΕΠ της Δ.Ε. Σάμης, το συγκεκριμένο κατάστημα θ…
Εξαιρετική η χορευτική εκδήλωση «Μαντήλι Ομορφοκέντητο & Πολυχορευμένο» του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο Μπάλλος» [21.07.2024]
Το βράδυ της Κυριακής πραγματοποιήθηκε η ετήσια χορευτική εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο…
Αρχαία επιστήμη, μύθοι και πραγματικότητες @Βοτανικός Κήπος [16.07.2024]
Μια εξαιρετική εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σήμερα το βράδυ στο εξαίσιο χώρο του Βοτανικού κήπου. …
Δυο λόγια για τον Παναγή Δίλαλο από τον Ηλία Τουμασάτο
Δεν είχα την τύχη να τον έχω ούτε καθηγητή ούτε συνάδελφο. Όταν διορίστηκα στις Κεραμειές ο Πανα…
Δωρεά απινιδωτή στην περιφέρεια [08.07.2024]
Πριν λίγη ώρα έγινε η παράδοση του απινιδωτή στην περιφέρεια από την επιτροπή του BACKYARD ULTRA…
Παγκόσμια Ημέρα Φιλιού 2024: Τι γιορτάζουμε σήμερα 6 Ιουλίου
Παγκόσμια Ημέρα Φιλιού 2024: Πότε ξεκίνησε να γιορτάζεται και τι είναι το «γαλλικό φιλί» Παγκ…
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
27 Ιουλίου 2024
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Ξεκίνησε σήμερα η πρώτη μέρα του Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 στην παραλία του Άη Χέλη.
…
27 Ιουλίου 2024
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 26 Ιουλίου και ώρα 21.00, στα Μεταξάτα η εκδήλωση για τα 200 …
26 Ιουλίου 2024
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Παρευρεθήκαμε σήμερα στη διατομική έκθεση “Υποθαλάσσιες πολυμορφίες” / “Underwaterdiversities” …
26 Ιουλίου 2024
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Με ομιλία από τον Διονύση Γαρμπή και χορούς από τον Καλλιτεχνικο-Χορευτικό Σύλλογο Φραγκάτων «Ο …
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
17 Ιουλίου 2024
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
Eίναι το νέο σημείο αναφοράς για e-bikes, e-scooters και αξεσουάρ, την οδό Σουηδίας 125. Εκεί θα…
11 Ιουλίου 2024
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ «ΤΟ ΘΕΡΙΟ ΤΟΥ ΤΑΥΡΟΥ» Σάββατο 13 & Κυριακή 14 Ιουλίου και ώρα 21:00, σ…
8 Ιουλίου 2024
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
Το νέο παραδοσιακό μαγειρείο στην οδό Σιτεμπόρων Αργοστόλι άνοιξε και σας περιμένει! Μια νέα …
21 Ιουνίου 2024
Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου
Ο στόχος μας πάντα είναι να προσφέρουμε ποιοτικά, διαχρονικά αλλά και μοντέρνα σχέδια για την το…