Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Δήμος Σάμης: Παγκόσμια Ημέρα για τα Αδέσποτα Ζώα](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F04%2Fd786fcbe7801a8bf50f95356225410ea-e1617491550506.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=e1322237)
![Δήμος Σάμης: Παγκόσμια Ημέρα για τα Αδέσποτα Ζώα](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F04%2Fd786fcbe7801a8bf50f95356225410ea-e1617491550506.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=9194cb67)
Δήμος Σάμης: Παγκόσμια Ημέρα για τα Αδέσποτα Ζώα
Η σημερινή ημέρα, 4η Απριλίου έχει καθιερωθεί ως η Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων. Με πάνω από 1 εκατομμύριο αδέσποτα ζώα στη χώρα μας, η ημέρα αυτή αποτελεί μια καλή αφορμή υπενθύμισης για την απαράδεκτη κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα όσον αφορά κυρίως τα εγκαταλελειμμένα ζώα.
Η φροντίδα για τα αδέσποτα αποτελεί δείγμα πολιτισμού και ο Δήμος Σάμης με αίσθημα ευθύνης εντείνει συνεχώς τις προσπάθειες για να κάνει τις συνθήκες διαβίωσης τους καλύτερες. Από τα πρώτα κιόλας βήματα της σύστασης του έχει σκύψει με ιδιαίτερη προσοχή στο πρόβλημα των εγκαταλελειμμένων ζώων δημιουργώντας ένα εκτεταμένο δίκτυο εθελοντών οι οποίοι δείχνουν έμπρακτα την αγάπη τους προς τα αδέσποτα, σιτίζοντας και περισυλλέγοντας τα για στειρώσεις, εμβολιασμούς, αποπαρασιτώσεις.
Οι στειρώσεις των ζώων αυτών είναι ο μοναδικός τρόπος για να ελεγχθεί ο πληθυσμός αλλά και η ευζωία τους. Έτσι, ο Δήμος μας σε συνεργασία με την παγκόσμιας εμβέλειας Ζωοφιλική Εταιρία «Network for Animals» προσφέρει στους δημότες μας δωρεάν στειρώσεις. Η δυνατότητα των δωρεάν στειρώσεων, αποτελεί, λοιπόν, μια καλή ευκαιρία αυτή την χρονική περίοδο να στειρώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα ζώα. Είναι χρέος όλων μας να βάλουμε ένα χεράκι για να βελτιωθεί η κατάσταση των αδέσποτων στον τόπο μας. Όλοι μαζί μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα υγιές και αρμονικό περιβάλλον διαβίωσης τόσο για εμάς όσο και για τα ζώα.
Αν ενδιαφέρεστε, λοιπόν, να στειρώσετε κάποιο αδέσποτο ζωάκι που έχει πέσει στην αντίληψη σας ή έχετε εντοπίσει στη γειτονιά σας, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον Δήμο Σάμης για να σας καθοδηγήσει σχετικά. Επιπλέον, μπορείτε να εγγραφείτε ως εθελοντής.
Στοιχεία Επικοινωνίας για τα αδέσποτα και όσους θέλουν να γίνουν εθελοντές.
Οι πολίτες μπορούν πλέον να δηλώνουν σε ποιους τομείς επιθυμούν να προσφέρουν εθελοντική βοήθεια. Οι τομείς εθελοντισμού που μπορεί κανείς να προσφέρει είναι:
- Σίτιση αδέσποτων στη γειτονιά που μένει
- Φιλοξενία αδέσποτου ζώου (με όλα τα έξοδα του ζώου καλυμμένα από τον δήμο)
- Προώθηση αδέσποτων ζώων σε υιοθεσία στα social media
- Επίβλεψη γατοαποικίας στη γειτονιά που μένει
- Τηλέφωνα Επικοινωνίας:
2674360517 – Δήμος Σάμης
«Μέχρι να αδειάσουν οι δρόμοι και τα κλουβιά. Οι φίλοι δεν αγοράζονται. Ανοίξτε την αγκαλιά σας και σώστε ένα αδέσποτο».
Ο Εντεταλμένος Σύμβουλος του Δήμου Σάμης για τα Αδέσποτα Ζώα
Θεμιστοκλής Δευτεραίος
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
Ενημέρωση για την λειτουργία των ΚΕΠ Σάμης λόγω εργασιών
Εξαιρετική η χορευτική εκδήλωση «Μαντήλι Ομορφοκέντητο & Πολυχορευμένο» του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο Μπάλλος» [21.07.2024]
Αρχαία επιστήμη, μύθοι και πραγματικότητες @Βοτανικός Κήπος [16.07.2024]
Δυο λόγια για τον Παναγή Δίλαλο από τον Ηλία Τουμασάτο
Δωρεά απινιδωτή στην περιφέρεια [08.07.2024]
Παγκόσμια Ημέρα Φιλιού 2024: Τι γιορτάζουμε σήμερα 6 Ιουλίου
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)