Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Ενημέρωση για δράση στήριξης της τοπικής Μελισσοκομίας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F05%2Fmelissokomiko-mitroo.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=e4cb73eb)
![Ενημέρωση για δράση στήριξης της τοπικής Μελισσοκομίας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F05%2Fmelissokomiko-mitroo.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=d5b54553)
Ενημέρωση για δράση στήριξης της τοπικής Μελισσοκομίας
Ξεκίνησε η υποβολή αιτήσεων των Μελισσοκόμων των νησιών μας για ένταξη στη Δράση: «Οικονομική στήριξη της νομαδικής μελισσοκομίας» της παρέμβασης Π2-55.3 «Εξορθολογισμός
εποχιακής μετακίνησης των μελισσοσμηνών», της νέας ΚΑΠ 2023 – 2027.
Σύμφωνα με το ΦΕΚ 3273/7.5.2023 ενισχύονται οι δικαιούχοι Μελισσοκόμοι της Κεφαλονιάς και της Ιθάκης που έχουν στην κατοχή τους τουλάχιστον 110 κυψέλες. Κριτήριο επιλεξιμότητας αποτελεί η μετακίνηση κατ’ έτος τουλάχιστον 40% των κατεχομένων κυψελών σε απόσταση μεγαλύτερη ή ίση των 20 χιλιομέτρων.
Για τους δικαιούχους οι οποίοι, σύμφωνα με τα στοιχεία που τηρούνται στο Εθνικό Ηλεκτρονικό Μελισσοκομικό Μητρώο, παρήγαγαν και εμπορεύθηκαν κατά το 2022 τουλάχιστον 5 Kg μέλι ανά κατεχόμενη κυψέλη, το ποσό ενίσχυσης ανά επιλέξιμη μετακινούμενη κυψέλη προσαυξάνεται κατά 50%. Επίσης, για δικαιούχους Μελισσοκόμους οι οποίοι χρησιμοποιούν ηλεκτρονική διαβίβαση των στοιχείων για τις κυψέλες τους στις αρμόδιες αρχές, το ποσό ενίσχυσης ανά επιλέξιμη μετακινούμενη
κυψέλη προσαυξάνεται κατά 50%.
Οι αιτήσεις υποβάλλονται, σε ειδική ψηφιακή εφαρμογή (gov.gr), το αργότερο μέχρι την 30 η Ιουνίου 2023.
Παναγής Καππάτος
Βουλευτής Κεφαλονιάς και Ιθάκης
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
Ενημέρωση για την λειτουργία των ΚΕΠ Σάμης λόγω εργασιών
Εξαιρετική η χορευτική εκδήλωση «Μαντήλι Ομορφοκέντητο & Πολυχορευμένο» του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο Μπάλλος» [21.07.2024]
Αρχαία επιστήμη, μύθοι και πραγματικότητες @Βοτανικός Κήπος [16.07.2024]
Δυο λόγια για τον Παναγή Δίλαλο από τον Ηλία Τουμασάτο
Δωρεά απινιδωτή στην περιφέρεια [08.07.2024]
Παγκόσμια Ημέρα Φιλιού 2024: Τι γιορτάζουμε σήμερα 6 Ιουλίου
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)