Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Επίσκεψη του ΓΓ ΥΠΕΣ κ. Μιχάλη Σταυριανουδάκη στην Κεφαλονιά](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F02%2F%CE%A3%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82-1.2.23-3.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=df7a5b9b)
![Επίσκεψη του ΓΓ ΥΠΕΣ κ. Μιχάλη Σταυριανουδάκη στην Κεφαλονιά](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F02%2F%CE%A3%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82-1.2.23-3.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=af4a5d45)
Επίσκεψη του ΓΓ ΥΠΕΣ κ. Μιχάλη Σταυριανουδάκη στην Κεφαλονιά
Την Κεφαλονιά επισκέφθηκε χθες ο Γενικός Γραμματέας Εσωτερικών και Οργάνωσης του Υπουργείου Εσωτερικών κ. Μιχάλης Σταυριανουδάκης, συνοδευόμενος από την Συντονίστρια της κυβερνητικής επιτροπής κρατικής αρωγής για την Κεφαλονιά και την Ιθάκη κ. Κατερίνα Πατσογιάννη. Ο σκοπός της επίσκεψης του κ. Γενικού ήταν η παρακολούθηση της απορρόφησης των πόρων που έχουν παρασχεθεί από το ΥΠΕΣ, για την αποκατάσταση από φυσικές καταστροφές και από άλλα χρηματοδοτικά προγράμματα. Για αυτό το σκοπό πραγματοποιήθηκε σύσκεψη στο Αργοστόλι με την ηγεσία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Τοπικής Αυτοδιοίκησης της Κεφαλονιάς και της Ιθάκης.
Συζητήθηκε η αξιοποίηση ποσών που δεν έχουν ακόμα διατεθεί, μέσω προγραμματικών συμβάσεων που θα συνάψουν οι δήμοι με την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων. Συμφωνήθηκε έως τις 20 Φεβρουαρίου οι προγραμματικές συμβάσεις να εγκριθούν από το Περιφερειακό Συμβούλιο, ώστε να υπογραφούν τον Μάρτιο και να δημοπρατηθούν τα έργα που έχουν επιλέξει οι δήμοι.
Με τον κ. Σταυριανουδάκη επισκεφθήκαμε και την Αγία Ευφημία, όπου συναντήσαμε τον Δήμαρχο Σάμης κ. Μονιά και συζητήσαμε για τις εκκρεμότητες της περιοχής. Ευχαριστώ τον κ. Γενικό για την παραγωγική συνεργασία και το συνεχές ενδιαφέρον που η Κυβέρνηση δείχνει για την έγκαιρη απορρόφηση των πόρων που έχουν διατεθεί στην Κεφαλονιά και την Ιθάκη και έχουν ανάγκη οι πολίτες των νησιών μας για την βελτίωση της καθημερινότητάς τους.
Παναγής Καππάτος
Βουλευτής Κεφαλονιάς και Ιθάκης
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2023/02/Σταυριανουδάκης-1.2.23-3-1024x588.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2023/02/Σταυριανουδάκης-1.2.23-4-1024x768.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2023/02/Σταυριανουδάκης-1.2.23-5-1024x865.jpg)
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
Ενημέρωση για την λειτουργία των ΚΕΠ Σάμης λόγω εργασιών
Εξαιρετική η χορευτική εκδήλωση «Μαντήλι Ομορφοκέντητο & Πολυχορευμένο» του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο Μπάλλος» [21.07.2024]
Αρχαία επιστήμη, μύθοι και πραγματικότητες @Βοτανικός Κήπος [16.07.2024]
Δυο λόγια για τον Παναγή Δίλαλο από τον Ηλία Τουμασάτο
Δωρεά απινιδωτή στην περιφέρεια [08.07.2024]
Παγκόσμια Ημέρα Φιλιού 2024: Τι γιορτάζουμε σήμερα 6 Ιουλίου
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)