Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Καταφύγιο αδέσποτων Δήμου Σάμης Κεφαλονιάς](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2Fadespoto.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=aaf1dc86)
![Καταφύγιο αδέσποτων Δήμου Σάμης Κεφαλονιάς](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2Fadespoto.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=6fcb30c8)
Καταφύγιο αδέσποτων Δήμου Σάμης Κεφαλονιάς
Με μεγάλη χαρά και ικανοποίηση ενημερωθήκαμε και μελετήσαμε το τεχνικό σχέδιο που περιλαμβάνεται στο αίτημα του Δήμου Σάμης, στο πλαίσιο του προγράμματος ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ II, για την κατασκευή ενός σύγχρονου καταφυγίου αδέσποτων ζώων συντροφιάς.
Το τεχνικό αυτό σχέδιο παρουσιάζεται πλήρες τεκμηριωμένο ως προς τις ανάγκες του εν λόγω καταφυγίου, όπως την προμήθεια αγοράς κτηνιατρικού εξοπλισμού, αλλά και την προμήθεια αγοράς του απαραίτητου υλικού για τη στείρωση αδέσποτων ζώων. Ευχάριστη έκπληξη προκαλεί επίσης ο ικανός αριθμός ζώων που θα φιλοξενηθεί (96) στο σύνολο. Αντίθετα, η προσπάθεια του μεγαλύτερου δήμου του νησιού δεν κατάφερε να ευοδωθεί χρηματοδότησης, αν και αιτήθηκε φιλοξενίας μικρότερου αριθμού (40) ζώων, ενώ οι ανάγκες αποδεικνύονται πολύ μεγαλύτερες και βαίνουν αυξανόμενες.
Όμως θέματα που προάγουν την κοινωνία, άπτονται που πολιτισμού και τη ανθρωπιάς μας, απαιτούν επίγνωση, οργάνωση, ενδιαφέρον και ευαισθησία για να επιτευχθεί κάποιος σημαντικός στόχος, όπως η ίδρυση ενός σύγχρονου καταφυγίου αδέσποτων ζώων συντροφιάς. Επιπλέον, έργα σαν αυτό της περίθαλψης και φροντίδας ζώων φιλτράρεται και αξιολογείται και μάλιστα ιδιαίτερα από τους επισκέπτες του τόπου μας. Θεωρούμε ότι η ενέργεια αυτή του Δήμου Σάμης αποτελεί το επιστέγασμα μιας διαρκούς προσπάθειας του Δήμου για την ευζωία των αδέσποτων όπως ορίζεται μάλιστα και από το νέο νόμο Ν. 4830/2021. Συγχαρητήρια σε όλους τους εμπλεκόμενους.
Ευελπιστούμε η εξαιρετική προσπάθεια αυτή να ευοδωθεί και να αποτελέσει έμπνευση και οδηγό και για τους άλλους δήμους του νησιού μας.
Από το Κόμμα για τα Ζώα, τη Φύση, τον Άνθρωπο, της συμμαχίας
Πράσινο & Μωβ
Συμμαχία ΠΡΑΣΙΝΟ & ΜΩΒ
Κόμμα για τα Ζώα – Περιφέρεια Ιονίου
WEBSITE https://prasinomov.gr/
https://www.animalpolitics.gr/
FACEBOOK https://www.facebook.com/PrasinoMov
TWITTER https://twitter.com/PrasinoMov
INSTAGRAM https://www.instagram.com/prasinomov.gr
YOUTUBE https://www.youtube.com/@PrasinoMov
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
Ενημέρωση για την λειτουργία των ΚΕΠ Σάμης λόγω εργασιών
Εξαιρετική η χορευτική εκδήλωση «Μαντήλι Ομορφοκέντητο & Πολυχορευμένο» του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο Μπάλλος» [21.07.2024]
Αρχαία επιστήμη, μύθοι και πραγματικότητες @Βοτανικός Κήπος [16.07.2024]
Δυο λόγια για τον Παναγή Δίλαλο από τον Ηλία Τουμασάτο
Δωρεά απινιδωτή στην περιφέρεια [08.07.2024]
Παγκόσμια Ημέρα Φιλιού 2024: Τι γιορτάζουμε σήμερα 6 Ιουλίου
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)