Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Πρόγραμμα εορτασμού της Εθνικής επετείου της «25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821» στο Αργοστόλι](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2F54523144_10161556173410453_5726293313787527168_n-1024x745-1.jpeg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=d8e05d28)
![Πρόγραμμα εορτασμού της Εθνικής επετείου της «25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821» στο Αργοστόλι](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2F54523144_10161556173410453_5726293313787527168_n-1024x745-1.jpeg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=ee2e9b1e)
Πρόγραμμα εορτασμού της Εθνικής επετείου της «25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821» στο Αργοστόλι
ΘΕΜΑ: « Εορτασμός της Εθνικής Επετείου της 25 ης Μαρτίου 1821».
ΣΧΕΤ: Το αριθ. Πρωτ.: 20581/10.03.2023 (ΑΔΑ: 6Η8946ΜΤΛ6-Χ1Κ), έγγραφο του Υπουργείου Εσωτερικών.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ «25 ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821» ΣΤΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
Ο Εορτασμός της 25 ης Μαρτίου 1821 αρχίζει την ογδόη πρωινή της 23 ης και λήγει με τη
δύση του ηλίου της 25 ης Μαρτίου 2023.
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24 η ΜΑΡΤΙΟΥ 2023
Ώρα 11:00 π.μ.: Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφάνων από τον Αντιπεριφερειάρχη
Περιφερειακών Ενοτήτων Κεφαλληνίας & Ιθάκης, τον Δήμαρχο Αργοστολίου και τους
Διευθυντές της Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης Νομού, στο Μνημείο Κωνσταντίνου
Μεταξά, Κεφαλλονίτη Αγωνιστή του 1821, στο Νεκροταφείο Αργοστολίου.
«ΣΑΒΒΑΤΟ 25 η ΜΑΡΤΙΟΥ 2023»
Ώρα 7:30 π.μ.: Θα σημάνουν χαρμόσυνα οι καμπάνες όλων των Ιερών Ναών Αργοστολίου.
Ώρα 8:00 π.μ.: Έπαρση της Σημαίας.
Ώρα προσέλευσης 10:45 π.μ.: Επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελιστρίας, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Κεφαλληνίας κ.κ. Δημητρίου. Τον πανηγυρικό της Ημέρας θα εκφωνήσει η κ. Παρασκευή Κρούσσου, Φιλόλογος, Διευθύντρια του «Πετρίτσειου Γυμνασίου Ληξουρίου».
Ώρα 11:30 π.μ.: Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων στον Κήπο του Νάπιερ από τις Πολιτικές και Στρατιωτικές Αρχές, τους εκπροσώπους όλων των παραρτημάτων των αναγνωρισμένων Αντιστασιακών Οργανώσεων, τα Πολιτικά Κόμματα και φορείς του Νομού.
Ώρα 12:00 μ.μ.: Παρέλαση Αναπήρων Πολέμου, Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης, σπουδαστών Α.Ε.Ν., Τ.Ε.Ι., μαθητών Δημοτικών – Γυμνασίων – Λυκείων, Λυκείου των Ελληνίδων – παράρτημα Αργοστολίου, Προσκόπων – Οδηγών και λοιπών φορέων, προ των επισήμων με την συμμετοχή της Φιλαρμονικής Σχολής Κεφαλληνίας και της Φιλαρμονικής του Δήμου Αργοστολίου, στην κεντρική πλατεία της πόλης.
Ως ένδειξη Σεβασμού στη «Μνήμη» των θυμάτων της τραγωδίας των Τεμπών δεν θα παραταθεί Δεξίωση στην αίθουσα Συνεδριάσεων του Διοικητηρίου της Περιφερειακής Ενότητας Κεφαλληνίας.
Ώρα 18:41 μ.μ.: Υποστολή της Σημαίας.
Τα της ιεροτελεστίας παρακαλείται να ρυθμίσει η Ιερά Μητρόπολη Κεφαλληνίας, τα της τάξεως η Αστυνομική Διεύθυνση Κεφαλληνίας και τα του λιμένος ο κ. Λιμενάρχης Αργοστολίου.
Τελετάρχης ορίζεται η υπάλληλος της Περιφερειακής Ενότητας Κεφαλληνίας, κ. Ευαγγελία Σαμόλη. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώνουν συμμετοχή για κατάθεση στεφάνων, στα τηλέφωνα 26713 60530 – 531 μέχρι την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023.
Λόγω των μέτρων που ισχύουν και λαμβάνονται για την αντιμετώπιση του κινδύνου διασποράς του κορωνοΐου COVID – 19, σας γνωρίζουμε ότι οι φετινές εκδηλώσεις δοξολογία και κατάθεση στεφάνων, θα πραγματοποιηθούν υπό την αυστηρή τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων, ως εκ τούτου παρακαλούνται οι συμμετέχοντες για την πιστή τήρηση αυτών.
Ο ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ
Π.Ε. ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ ΚΑΙ Π.Ε. ΙΘΑΚΗΣ
ΣΤΑΥΡΟΣ Π. ΤΡΑΥΛΟΣ
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
Ενημέρωση για την λειτουργία των ΚΕΠ Σάμης λόγω εργασιών
Εξαιρετική η χορευτική εκδήλωση «Μαντήλι Ομορφοκέντητο & Πολυχορευμένο» του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο Μπάλλος» [21.07.2024]
Αρχαία επιστήμη, μύθοι και πραγματικότητες @Βοτανικός Κήπος [16.07.2024]
Δυο λόγια για τον Παναγή Δίλαλο από τον Ηλία Τουμασάτο
Δωρεά απινιδωτή στην περιφέρεια [08.07.2024]
Παγκόσμια Ημέρα Φιλιού 2024: Τι γιορτάζουμε σήμερα 6 Ιουλίου
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)