Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Interreg Greece – Italy B.E.S.T.: Συνάντηση παραγωγών Κεφαλονιάς – Ιθάκης](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2FInterreg-Gr_It-Project-Logo-PA2-with-ERDF.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=4a5fb90a)
![Interreg Greece – Italy B.E.S.T.: Συνάντηση παραγωγών Κεφαλονιάς – Ιθάκης](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2FInterreg-Gr_It-Project-Logo-PA2-with-ERDF.png%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=98bcb584)
Interreg Greece – Italy B.E.S.T.: Συνάντηση παραγωγών Κεφαλονιάς – Ιθάκης
Η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων, σε συνεργασία με το Ιόνιο Πανεπιστήμιο, διοργανώνει «Συνάντηση
Παραγωγών Κεφαλονιάς-Ιθάκης», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 7 Μαρτίου 2023, στις 11:00 π.μ., στο Δημοτικό Θέατρο Αργοστολίου «Ο Κέφαλος» (Λεωφ. Γεωρ. Βεργωτή 14,Αργοστόλι). Η συνάντηση διοργανώνεται στο πλαίσιο του έργου διασυνοριακής συνεργασίας με τίτλο “Addressing joint Agro- and Aqua- Biodiversity pressures Enhancing Sustainable Rural Development (B.E.S.T) και αποτελεί την τρίτη από τις τέσσερις συναντήσεις παραγωγών που θα πραγματοποιηθούν στις τέσσερις Π.Ε. της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων (μία συνάντηση σε κάθε Π.Ε.), με στόχο τη δημιουργία δικτύου ενδιαφερομένων μερών της Τράπεζας Σπόρων των Ιονίων.
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης θα παρουσιαστούν οι δράσεις υποστήριξης των ενεργειών για τη
συγκέντρωση, την ταυτοποίηση, τη φύλαξη και τον αναπολλαπλασιασμό σπάνιων σπόρων από τα νησιά του Ιονίου. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους συμμετέχοντες περιβαλλοντικούς/αγροτικούς συλλόγους και παραγωγούς και συνεταιρισμούς για την προώθηση της ανάπτυξης κειμένου κατανόησης και συνεργασίας στο πλαίσιο της λειτουργίας Τράπεζας Σπόρων των Ιονίων Νήσων.
Το έργο διασυνοριακής συνεργασίας “Addressing joint Agro- and Aqua- Biodiversity pressures Enhancing Sustainable Rural Development (B.E.S.T.)”, χρηματοδοτείται από το Διασυνοριακό Πρόγραμμα Εδαφικής Συνεργασίας Interreg V-A Ελλάδα-Ιταλία 2014-2020.
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
Ενημέρωση για την λειτουργία των ΚΕΠ Σάμης λόγω εργασιών
Εξαιρετική η χορευτική εκδήλωση «Μαντήλι Ομορφοκέντητο & Πολυχορευμένο» του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο Μπάλλος» [21.07.2024]
Αρχαία επιστήμη, μύθοι και πραγματικότητες @Βοτανικός Κήπος [16.07.2024]
Δυο λόγια για τον Παναγή Δίλαλο από τον Ηλία Τουμασάτο
Δωρεά απινιδωτή στην περιφέρεια [08.07.2024]
Παγκόσμια Ημέρα Φιλιού 2024: Τι γιορτάζουμε σήμερα 6 Ιουλίου
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)