Το online περιοδικό για την Κεφαλονιά
05/10/2018

Με 33 αθλητές η αποστολή για τους Ολυμπιακούς αγώνες νέων

Ο Γεράσιμος Γαλιατσάτος ανάμεσά τους!

Για την πρωτεύουσα της Αργεντινής αναχώρησε η ελληνική αποστολή, για τους Ολυμπιακούς Αγώνες νέων, που θα ξεκινήσουν στις 6/10 και θα διαρκέσουν μέχρι τις 18/10. 

Η ελληνική ομάδα αποτελείται από 33 άτομα, που θα αγωνιστούν σε δώδεκα αθλήματα (στίβο, κολύμβηση, ταεκβοντό, κωπηλασία, ιστιοπλοΐα, άρση βαρών, ενόργανη γυμναστική, καταδύσεις, καράτε, ρυθμική γυμναστική, επιτραπέζια αντισφαίριση και τραμπολίνο). 

Μαζί με την αποστολή θα ταξιδέψουν ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακός Επιτροπής, Σπύρος Καπράλος και ο Γενικός γραμματέας, Μανώλης Καλυμπιάδης. 

Αρχηγός της αποστολής είναι το μέλος της ΕΟΕ και πρόεδρος της κωπηλατικής ομοσπονδίας, Γιάννης Καρράς, ο οποίος δήλωσε: «Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι που ένας μεγάλος αριθμός αθλητών εξασφάλισε τη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων και είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα παιδιά θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα με τον καλύτερο τρόπο, τόσο από πλευράς συμπεριφοράς, όσο και διακρίσεων που πιστεύω ότι θα πετύχουν. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες των Νέων αποτελούν τον προθάλαμο των Ολυμπιακών Αγώνων και, βλέποντας σε αυτά τα παιδιά την προσπάθεια που έχουν κάνει ως τώρα, αλλά και την αγάπη που έχουν για τον αθλητισμό, είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος για το μέλλον του ελληνικού αθλητισμού». 

Αναλυτικά, η αποστολή: 

Στίβος (13 αθλητές/τριες): Παναγιώτα Δόση, Όλγα Φιάσκα, Γεράσιμος Καλογεράκης, Σπυριδούλα Καρύδη, Σοφία Κεσσίδη, Σταυρούλα Κοσμίδου, Αντώνιος Σάντας, Βασιλεία Σπύρου, Θεόδωρος Ζιώγας, Άνθιμος Κελεπούρης, Ιωάννης Καμαρινός, Ελένη Ιωαννίδου, Ελίνα Τζένγκο 

Κολύμβηση (4): Ανδρέας Γεωργακόπουλος, Ελένη Κοντογεώργου, Νικόλ Παυλοπούλου, Σάββας Θώμογλου 

Ταεκβοντό (3): Ανάργυρος Σοφοτάσιος, Γεώργιος Ιωάννου, Φανή Τζέλη 

 
 


Κωπηλασία (3): Χριστίνα Μπούρμπου, Μαρία Κυρίδου, Στέφανος Καράκογλου 

Ιστιοπλοΐα (2): Αικατερίνη Δίβαρη, Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης 

Άρση βαρών (2): Γεράσιμος Γαλιατσάτος, Μαρία Καρδαρά 

Ενόργανη Γυμναστική (1): Ελβίρα Κατσάλη 

Καταδύσεις (1): Νικόλαος Μόλβαλης 

Καράτε (1): Κυριακή Κυδωνάκη 

Ρυθμική Γυμναστική (1): Ιωάννα Μαγοπούλου 

Επιτραπέζια αντισφαίριση (1): Ιωάννης Σγουρόπουλος 

Τραμπολίνο (1): Αντωνία Σακελλαρίδου

http://www.sport-fm.gr

Youtube Feed

Instagram Feed

kefalonitis (kefalonitismag)
kefalonitis (kefalonitismag)
kefalonitis (kefalonitismag)
kefalonitis (kefalonitismag)
kefalonitis (kefalonitismag)
kefalonitis (kefalonitismag)

Copyright © 2002 - 2018 kefalonitis.com
Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών του kefalonitis.com διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση.
Απαγορεύεται η χρήση ή επανεκπομπή του, σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.

Dual Design Agency