Το online περιοδικό για την Κεφαλονιά
04/07/2019

Η Ελλάδα συνεχίζει την προσπάθεια για την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Το 2020 θα διεξαχθεί το 16 ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της UEFA και επίσης θα είναι 16 χρόνια μετά την απίστευτη νίκη της Ελλάδας στην Πορτογαλία στον τελικό.

Ήταν μια αλησμόνητη στιγμή για τη χώρα και ελπίζουμε για μια επιτυχία και αυτή τη φορά. Αρχικά, η Ελλάδα θα πρέπει να προκριθεί στους τελικούς τον επόμενο χρόνο, και θα έχει δύσκολο έργο γι’ αυτό, αλλά έχει αποδειχθεί μια δημοφιλής επιλογή για τους παίκτες που χρησιμοποιούν το Stoixima24.net. Η Ελλάδα έχει κληρωθεί στον 10 ο όμιλο, και θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Ιταλία, τη Φινλανδία, την Αρμενία, το Λιχτενστάιν και τη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Η Ελλάδα είχε ένα δύσκολο ξεκίνημα για τα προκριματικά, το οποίο την έχει φέρει στην τέταρτη θέση του ομίλου με τέσσερις πόντους μετά από τέσσερις πρώτες αγωνιστικές.

Αυτό σημαίνει ότι τώρα πρέπει να κερδίσει όλα τα παιχνίδια αν θέλουν να προκριθεί στους τελικούς. Ξεκίνησε με καλή εμφάνιση και νίκη με 2-0 εκτός έδρας στο Λιχτενστάιν, όπου είχε 31 σουτ στο στόχο, ενώ κατάφερε να οι γηπεδούχοι να μείνουν στα μηδέν σουτ στο στόχο. Ήταν μια πολύ εντυπωσιακή εμφάνιση.

Στη συνέχεια η Ελλάδα ταξίδεψε στη Βοσνία και παρότι είχε τον έλεγχο του αγώνα έφυγε με την ισοπαλία. Η Βοσνία πήρε προβάδισμα με 2-0 μετά από μόλις 15 λεπτά, αλλά δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από την Ελλάδα, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα και έφεραν ένα βαθμό στις αποσκευές της.

Στη συνέχεια η Ελλάδα υποδέχτηκε την πρωτοπόρο και φαβορί του ομίλου Ιταλία στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Όπως αναμενόταν, ήταν ένα μονόπλευρο παιχνίδι καθώς η Ιταλία κυριάρχησε κερδίζοντας 3-0 και κατέκτησε τους τρεις βαθμούς.

Στη συνέχεια η Ελλάδα αντιμετώπισε την Αρμενία σε ένα παιχνίδι που φάνταζε ως το ισχυρό φαβορί και αναμενόταν να κερδίσει. Κυριαρχούσε από την αρχή μέχρι το τέλος με 75% κατοχή και πραγματοποιώντας 24 σουτ. Παρ' όλα αυτά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της και τελικά έχασε το παιχνίδι με 3-2. Η Αρμενία προηγήθηκε επίσης με 2-0 στο ημίχρονο, και σημείωσε τρία γκολ με μόλις έξι σουτ στο στόχο. Ήταν η έκπληξη της ημέρας και έφερε την Ελλάδα σε δύσκολη θέση για την πρόκριση, με έξι παιχνίδια να απομένουν.