Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Έγκριση Μ.Π.Ο από τη νομαρχία
Από την Διεύθυνση Περιβάλλοντος και Χωροταξίας της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων, αλλά και από την Διεύθυνση Πολεοδομίας και Περιβάλλοντος της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Κεφαλληνίας και Ιθάκης, εκδόθηκαν οι κάτωθι αποφάσεις έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων και διαβιβάστηκε για γνωμοδότηση η Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων:
1.Η υπ’ αριθμ. 6094/16-12-2005 απόφαση έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων της δραστηριότητας «Κατασκευή και λειτουργία υαλουργείου» εγκατεστημένης ισχύος 89KW, ιδιοκτησίας κ. Σταμάτη Λαδά, εντός γηπέδου 4.155,34 τ.μ. στη θέση Λύσματα εκτός σχεδίου πόλεως Ληξουρίου Δήμου Παλικής Νομού Κεφαλληνίας.
2.Η υπ’ αριθμ. 17126/19-12-2005 απόφαση Τροποποίησης και Παράτασης «Έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων για την επέκταση της μονάδας εκκολαπτηρίου τσιπούρας – λαυράκι της εταιρείας Ιχθυοτροφεία Κεφαλονιάς Α.Ε. που βρίσκεται στη θέση ΣΑΜΟΛΙ Περιφέρειας Κουβαλάτων Νομού Κεφαλληνίας δυναμικότητας 5.000.000 ιχθυδίων ως προς το είδος των αναπαραγομένων ειδών» που χορηγήθηκε με την υπ’ αριθμ. 91850/05-07-1994.
3.Η υπ’ αριθμ. 15860/06-12-2005 τροποποίηση «έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων για την εγκατάσταση και λειτουργία μονάδας εκτροφής διαφόρων ειδών ψαριών (εκτός τσιπούρας – λαβρακιού) σε πλωτούς κλωβούς, συνολικής ετήσιας δυναμικότητας 150 τόνων, από τον κ. ΓΕΡΑΣΙΜΟ ΣΑΝΤΑ, σε θαλάσσια έκταση δέκα (10) στρεμμάτων, στη θέση «Νήσος Πεταλάς», Εχινάδων Νήσων, Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Κεφαλληνίας – Ιθάκης» που χορηγήθηκε με την υπ’ αριθμ. οικ. 92502/2-8-2001 Κοινή Υπουργική Απόφαση Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. & ΥΠ. ΓΕΩΡΓΙΑΣ» ως προς την επωνυμία του φορέα εκτέλεσης και λειτουργίας από «ΓΕΡΑΣΙΜΟ ΣΑΝΤΑ» σε «ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΥΔΡΟΒΙΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ Α.Ε.» και με διακριτικό τίτλο «ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ Α.Ε.».
4.Διαβιβάστηκε για γνωμοδότηση η Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων του έργου: «Οδικός άξονας Πόρου – Σάμης – Φισκάρδου, Τμήμα Σάμη – Αγία Ευφημία, Υποτμήμα Νέα Βλαχάτα – Αγία Ευφημία».
Οι παραπάνω αποφάσεις έγκρισης Π.Ο. και η Μελέτη Π.Ο., βρίσκονται στο γραφείο του Προέδρου του Νομαρχιακού Συμβουλίου, στη διάθεση οποιουδήποτε ενδιαφερομένου για να λάβει γνώση ως προς το περιεχόμενό τους.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)